Bude Váš kurz?      Zeptejte se své lektorky.      Záleží na konkrétním kraji, místě konání a počtu účastnic.
Covid19 - pravidla pro kurzy Renaty Sahani dle nařízení vlády najdete zde >>.       

Škola pánevního dna Renaty Sahani

Nohy křížem?
Konec ostychu při močové inkontinenci!

(c) Mgr. Lenka Zarah Chuchutová, fyzioterapetka, akreditovaná lektorka Školy pánevního dna https://www.lenkazarahchuchutova.com/kalendar-akci

O ženských intimních tématech se hodně mluví. Na jednu stranu máme všude kolem nás nepřeberné množství reklam na menstruační, sexuální pomůcky, nebo depilační pomůcky a kdo ví co dalšího. Na druhou stranu jsou některá témata stále velké tabu. A mluvit o tom, jak to má každá z nás, co prožíváme a jaké máme potíže, to už zas tak běžné není. 

A právě jedno z témat, o kterých se moc nemluví je inkontinence (únik moči).

Inkontinence se dle některých studií vyskytuje téměř u poloviny žen starších šedesáti let. Ale potíže s únikem moči mají i ženy po třicítce, které tento problém řeší v souvislosti s porodem.

Zajímavá informace, kterou studie ukazují je, že až 70% dotazovaných žen, které únik moči trápí, se s problémem nesvěří, a dokonce ani nevyhledávají ani lékařskou pomoc.

Že je to téma, o kterém se nahlas nemluví ani u nás, potvrzuje fyzioterapeutka pánevního dna, Lenka Zarah Chuchutová. Když jsem se začala více zabývat fyzioterapií v gynekologii, fascinovalo mě, jak moc častý problém to v naší populaci je, jaké nedostatečné informace kolují společností, a jak velké množství žen má ostych o tom vůbec mluvit. Spoustu lidí, a i já jsem dřív patřila mezi ně, si myslí, že je to problém, který souvisí s pokročilým věkem. Že staré babičky prostě tu moč už neudrží a až budeme my v jejich věku, potká nás to stejné… To je ale VELKÝ OMYL,“ upřesňuje Lenka. https://www.lenkazarahchuchutova.com/kalendar-akci

Co to vlastně inkontinence moči je, jaké jsou její druhy a co se s tím dá dělat?

 

Za inkontinenci je označován jakýkoliv vůli neovladatelný únik moči a může se jednat o projev různých nemocí. Druhů močové inkontinence je několik. Takové základní členění je na stresovou, urgentní, smíšenou, reflexní a paradoxní.

Stresová inkontinence je trochu nešťastné označení. Není to úplně povedený překlad z angličtiny, kdy "stress" je tu myšleno jako tlak. Přitom tlak vůbec není způsoben psychickým stresem! Jedná se o únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. To se děje například při kýchnutí, kašli, smíchu, zvednutí těžšího předmětu, atd. Nejčastěji se to děje ženám s tzv. „povoleným“ pánevním dnem.

To je stav, kdy svaly pánevního dna nejsou napjaté a vlivem gravitace se vyvěsí dolů, tím se změní postavení jednotlivých vnitřních orgánů malé pánve. Změní se tak i úhel vstupu močové trubice do močového měchýře, a tím se znemožní její přirozené uzavření.

Když potom žena poskočí, zasměje se nebo kýchne, dojde k tlaku na močový měchýř a moč jednoduše uniká.

Při urgentní inkontinenci (nebo také syndromu hyperaktivního měchýře) žena cítí nutkání k močení, které nesnese odkladu. Může to být doprovázeno únikem (ale ani nemusí), také chodí častěji čůrat (častěji než cca každé tři hodiny) nebo musí v noci vstávat na záchod. Příčin takového chování našeho močového ústrojí může být více, proto je i v tomto případě dobré vyhledat lékaře. Teprve v momentě, kdy jsou vyloučena nejrůznější metabolická, neurologická, srdeční a další onemocnění, může být ženě s jistotou diagnostikován hyperaktivní močový měchýř (OAB –overactive bladder).

Při léčbě tohoto typu inkontinence je nejdůležitější změna životního stylu. Upravuje se pitný režim, žena se učí prodlužovat intervaly mezi jednotlivými návštěvami toalety a zvládání emočně vypjatých situací, kdy má strach, že se počůrá, když hned nepoběží. Velmi často se to děje například při hledání klíčů od bytu:)

Smíšený typ znamená, že se u ženy objevují příznaky stresové i urgentní inkontinence. To se děje velmi často. Úniky při smíchu či kašli totiž vyvolávají emoční stres, tím pádem i nutkavou potřebu močení, což má za následek „preventivní“ chození na záchod, které však může narušit přirozený vyměšovací reflex.

Reflexní inkontinence doprovází některá onemocnění nebo poškození centrální nervové soustavy, kdy žena ztrácí vědomou kontrolu nad vylučovacím reflexem. Dochází k tomu např. při poškození míchy, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, atd.

Při paradoxní inkontinenci dochází k úniku moči při přeplnění močového měchýře. Nefunguje totiž správně vnitřní svěrač močové trubice (ten není vůlí ovladatelný), močový měchýř se plní a plní až je přeplněn a moč nekontrolovatelně uniká. Je to opět projev jiného onemocnění.

Co s tím? Velmi účinné speciální cvičení. Ve vážnějších případech individuální fyzioterapie pánevního dna nebo speciální techniky cvičení vnitřních svalů. Nestačí tu pouze obyčejné stahování svěračů, jak se často říká.

Ideální řešení nabízí metoda cvičení 3x3 Školy pánevního dna. Autorkou metody je Renata Sahani, která skloubila fyzické cvičení také s rovinou energetickou a emoční. Cvičení zároveň pracuje s psychickou stránkou ženy, proto je tak účinné a často nabídne poměrně rychlé řešení problému.

 

 

Pokud žena už únikem moči trpí,
je dobré do začátku se vybavit vhodnými pomůckami,
jako jsou
inkontinenční vložky,
nebo také
přípravky pro intimní hygienu.
Pestrý výběr nabízí firma Dentimedshop.
Všechny produkty najdete na https://www.dentimedshop.cz

 

Mgr. Lenka Chuchutová

fyzioterapeutka autorka projektu NEbolestivá menstruace
Text je možno šířit pouze v délce parexu /prvního odstavce/ s uvedení zdroje a autorství. Je chráněn autorským zákonem. https://www.lenkazarahchuchutova.com/kalendar-akci