608 637 250

Metoda 3x3 - 1. díl

Nejen o cvičení pánevního dna

(c) Renata Sahani, zakladatelka školy pánevního dna, autorka Metody 3x3

Nás ženy nelze jako patra v nemocnici rozdělit na gynekologii, fyzioterapii, internu. Naše těla oddělit od našich emocí. Žena je celistvá bytost a celistvé musí být i cvičení pánevního dna, pokud má tedy být účinné a pro ženu bezpečné. Pánev je jeden celek. Svaly a klouby pánve souvisejí s ženskými orgány a vše je ovlivněno naší psychikou a energetickým nastavením.
Podle mých zkušeností, pracovat pouze na fyzickém těle – jako fyzioterapeutka – nenese ovoce.

"Lítat" pouze v pokročilých technikách východních nauk /jóga, tantra/ bez uzemnění a základních znalostí, jak pánevní dno funguje, je zase docela velký risk! Až spojením západního i východního pohledu na cvičení pánevního dna jsem našla, co jsem hledala. 

3 roviny

fyzioterapie - psychosomatika - jóga

,které když se spojí, vzniká cosi "nad" těmito obory. Již na 4000 žen prošlo našimi kurzy - metodou 3x3 - a většině z nich pomohla najít nejen svaly na dně pánve, ale taky sebe. Své ženské sebevědomí ... a tím už se řeší hodně chronických zdravotních potíží samo.

To, že ve svém klíně nemáme pouze svaly, kosti a orgány, víme my ženy nejlépe samy.

Propojení rovin je tedy zřejmé. A co je tou druhou trojkou v našem logu?

3 patra

krk - pánev - chodidlo

Jedno ovlivňuje druhé a pokud pomůžeme jednomu, projeví se to příznivě na dalších dvou. Jak je to možné? S vysvětlením začnu v rovině fyzické. Každá fyzioterapeutka ví, že stav našich chodidel se odráží na držení těla celkově. Svaly v těle fungují v tzv. pohybových řetězcích a pánevní dno souvisí právě se svaly nožní klenby, lýtkem a také se svaly v oblasti krku. Má to tak každý.

Například když vypojíme lýtkový sval ze hry vysokými podpadky, pánevní dno usíná a nefunguje.

Když držíme při sledování televize předsunutou hlavu a postupně se to stane chronickým, pánevní dno opět usíná a nefunguje. Je to jako tahání za otěže. Správné nastavení otěží (držení těla) vede k funkčnímu a živému pánevnímu dnu. Jenže mě na celé věci nejvíce fascinuje to, že jsem tuto souvislost "pánev - krk - chodidlo", našla i v rovině emoční i energetické.

Metoda 3x3 je tedy takovou mapou, podle které žena cestuje svým tělem fyzickým i vnitřním a dává do souladu jednotlivé oblasti tak, jak potřebuje. Cesta každé z účastnic kurzu je jiná a každá si prozkoumává souvislosti v jiném pořadí a jinak rychle. Jsem velmi šťastná, že mohu být u toho a jsem průvodkyní žen na cestě ke svému středu, ke svému pánevnímu dnu velmi ráda. A to již bezmála 10 let. To, že mě na tuto práci přivedly mé vlastní dávné potíže je asi zřejmé. Jak jinak bych se ponořila tak hluboko, respektivě "až na dno"?
Takže v 1. dílu článku začneme prozkoumávat jednotlivé roviny a ve 2. dílu se podíváme na 3 patra těla. Příjemné počtení.

 

 

1. Rovina fyzická
svaly pánve - fyzioterapie

 • edukace: anatomie a funkce pánevního dna
 • 3 nejčastější typy močové inkontinence
 • navázání kontaktu se svou pánví
 • dovednost svaly pánevního dna ralaxovat
 • nácvik izolovaného stahu bez pomocných svalů
 • lokalizace svěračů a všech 3 vrstev pánevního dna
 • nabídka technik, které podpoří aferenci /podněty/ - ženské lázně
 • nácvik používání pánevního dna v běžných denních činnostech a při sportu
 • zapojení pánevního dna do celku hlubokého stabilizačního systému (HSS)

cvičební systémy, které tuto rovinu reprezentují: zdravotní cvičení, fyzioterapie, pilates, techniky HSS, kostrčový syndrom, cvičení paní Mojžíšové
moje vzděláni k této rovině: vystudovaná fyzioterapie a veškeré v ČR dostupné postgraduály zaměřené na pánev, močovou inkontinenci a cvičení v gynekologii-viz CV

Na našich kurzech cvičíme na základě nejmodernějších poznatků západní medicíny v oblasti pánevního dna a pánve jako takové. Na začátku kurzu si vždy vysvětlíme anatomii, uděláme si jasno v tom, jak pánevní dno funguje teoreticky. Používám k této části krásné, na zakázku malované výukové obrazy od mladé malířky Jany Zímové. A už to úvodní ženské "jééééé, to je krásné" začíná vytvářet ten nejdůležitější moment kurzu , předpoklad správného cvičení. A tím je kontakt. My se zkrátka musíme do svého pánevního dna zamilovat, navázat s ním pozitivní vztah /pro odbornice je toto fáze edukace a podpora kontaktu se svým tělem/.

Ženy si také vyzkouší své pánevní dno přes oděv nahmatat. Bez kontaktu sama se sebou jsou podle mé zkušennosti veškeré do detailu propracované cviky a sofistikované metodiky marné ... .

Začíná vlastní cvičení. Jenže kde to své pánevní dno ve svém těle hledat? Začíná proces. Praktická výuka objevení všech 3 vrstev pánevního dna. Sdílení zážitků s ostatními ženami bývá výraznou motivací. /pro odbornice: učíme se tzv. izolovaný stah/. Jak časté je překvapení žen, že hýždě nejsou k aktivaci pánevního nutné a vlastně ani žádoucí, že vnitřní stranou stehen si moc nepomůžeme, ale spíš nás to při cvičení mate.

A svěrače má 99% žen opravdu v pořádku :).

Zkoušíme vše jednou, dvakrát, třikrát ... Proložíme teorií o provázanosti pánevního dna s patrem krku a chodidel. A ženám se začínají věci spojovat. Potíže s pánevním dnem ihned po operaci haluxů? Únik moči po vytržení mandlí? Krk - pánev - chodidlo, ono to opravdu spolu souvisí ... .

V této fázi cvičení je velmi důležité umět pánevní dno také relaxovat a vyvrátit nejčastější omyl, že ženy s poklesem své pánevní dno relaxovat nepotřebují. Bez realaxace není aktivace a u ženského pánevního dna to platí dvojnásob.

Následuje opět prožitkem i teoretickým vysvětlením nácvik  bráničního dechu. Objev, že se dá pánevním dnem dýchat je pro mnohé ženy tak fascinující, že často už po této zpravidla závěrečné dopolední části jsou naprosto spokojené a své pánevní dno vnímají. V rámci práce s dechem se ale již dotýkáme i do roviny emoční a zkoumáme zda, jak a proč ve svém životě "dýcháme, či naopak nedýcháme". Znáte ty věty: "nechte mě už konečně nadechnout", " já bych si tak potřebovala vydechnout" ... A hledáme, jaké emoční vzorce okolo dechu měla naše máma, babička ... Dech považujeme v bioenergetice za jednoznačný barometr našeho emočního rozpoložení, který vládne svalové mechanice. Teoreticky si vyjasníme souhru obou bránic (dýchací a pánevní) a uděláme si krátkou sebediagnostiku dechu z pohledu psychosomatiky.

Do fyzické roviny rozhodně patří i vysvětlení a praktický nácvik, jak používat pánevní dno v běžném životě -při sportu, domácích pracech, zvedání těžkých věcí... a hlavně v krizových situacích (kýchnutí, kašel, smích).

Posledním tematickým soustem je zvládnutí zapojení pánevního dna do širších souvislostí, zapojení pánevního dna do HSS /hlubokého stabilizačního systému/. Ženy znají často tento pojem z pilatesu, powerjógy, ale neumějí jej správně používat. Já osobně vsázím na teorii, že pánevní dno je balanční sval a používám ke cvičení overbaly, že pánevní dno miluje izometrii /aktivitu bez zkrácení/ a cvičíme pomocí různých protitlaků například s šátkem, o zeď a podobně. Zapomeňme už konečně na stisk překřížených nohou! Proč? Přijďte na náš kurz a uvidíte!

Fyzickou rovinu zakončujeme ukázkou veškerých na našem trhu dostupných zdravotních pomůcek na "posilování pánevního dna". Vysvětlujeme si způsob jejich použití a často končíme u toho, že Venušiny kuličky se nám líbí nejvíce ze všech :-).

Na podporu aference (podnětů ze svého pánevního do mozku) ženy dostávají spoustu typů od masáží, přes doporučení na koupelové soli, rašelinové zábaly a podobně - nazývám tuto fázi "malé ženské lázně".

A nejsem si někdy jistá, zda tato fáze není nakonec ta nejdůležitější :-).

Ve fyzické rovině jsem za léta praxe pochopila, že síla je v jemnosti a mě osobně je blízký trend vnímat v těle mnohem více fascie, vazy, jejich prokrvení a živost ..., než se zaměřovat izolovaně pouze na svalový dril.

Osvěta - je potřeba rozumět a být informovaná

Na kurzu dáváme prostor vysvětlení velké spousty omylů z laických článků na internetu, ženám to otevírá postupně oči a dostávají prostor pro své osobní dotazy. Osvěta okolo cvičení pánevního dna je moje srdeční záležitost. Když jsem s ní před 10 lety začala, byla jsem považovaná za mírně neslušnou. Ve fitnes centrech a jóga centrech nebyli ochotní zařadit tyto cvičební lekce a tabu vládlo i českými vodami ve fyzioterapii. /vyjímkám děkuji - například Rehaspring, Ostravský koncept.../. Dnes je snad situace poněkud lepší, nicméně podle reakcí a otázek žen na našich kurzech opravdu jen poněkud.

 • posilování svěračů není to, co potřebujeme!
 • posilovat pánevní dno přerušováním čůrání Vám škodí!
 • co jsou to ty Kegelovy svaly? 🙂
 • aktivovat pánevní dno pouze a jen s nádechem nevede k cíli!
 • silový tréning je u ženy bez odezvy
 • vysvětlení 3 typů močové inkontinece (úniku moči)
 • co je to ten prolaps prosím?
 • už konečně přestaňme se "špagetkou" a tím stejně nepochopeným "výtahem"
 • a další a další témata

2. Rovina emoční
emoce pánve - psychosomatika

 • psychosmatika
 • bioenergetická cvičení
 • disociace
 • pánev jako emoční barometr ženy
 • svalová paměť
 • 3 emoční obranné reakce pánevního dna
 • 3 emoční bránice v těle
 • emoční trauma (porody, potraty, nástřih, znásilnění ...)

 

systémy, které tuto rovinu reprezentují: W. Reich se svými charakterovými strukturami a pancíři, související  systémy - bioenergetika, bioenergetická cvičení, biosyntéza a biodynamika

moje vzdělání k této rovině: 3 letý výcvik v biosyntéze (psychosomatická psychoterapie), roční výcvik v bioenergetice s Jitkou Vodňanskou, roční výcvik práce se sexualitou s Johnem Hawkenem, práce s tělem a trauma Yvony Lucké, krizová intervence, dvouletý psychoterapeutický výcvik v Gestaltu

Pánevní dno je nejcitlivější emoční barometr ženy.

Zdroj vitality a chuti do života, nebo úzkostí a studu. Emoce jsou nejen v naší hlavě, ale právě ve svalech, v kostech a ve způsobu držení našeho těla. Pánevní dno velmi citlivě reaguje na každé naše emoční rozpoložení. Každá žena je jiný somatotyp. Některá z žen potřebuje pánevní dno probudit, protože líně spí, některá jej naopak potřebuje naučit relaxovat, protože je stále v napětí až křeči /z přehnané aktivity "všechno vydržet"?/. Velmi často si nejsme svého panevního dna vědomé vůbec, máme v této oblasti neurčitou mlhu /odborný termín je disociace/, kterou mohou pomoci rozpustit právě bioenergetická cvičení (tzv. pánevního panciře). Psychosomatika je poměrně mladý medicínský obor, který si je vědomý propojení potíží těla a psychiky. Ví, že svaly a kosti maji vždy svůj dobrý důvod "zablokovat se", nefungovat, bolet a zkoumá proč.

Dalším pojmem, který se v poslední době často skloňuje je trauma /fyzioterapetky chápou pod tímto slovem úraz, ale já mám na mysli trauma emoční/. Práce s traumatem se stává nedílnou součástí moderní psychoterapie a v souvislostech ženské pánve je to téma nadmíru aktuální. Jak může fungovat pánevní dno ženě čerstvě po znásilnění? Po potratu, či bolestivém gynekologickém zákroku?

Svalům pánevního dna se nedá poručit, ony mají svou svalovou paměť.

Jejich tonus (napětí) záleží na našem emočním rozpoložení, stejně jako například u svalů mimických.

Přeci poznáme smutek, či radost člověka ve tváři,že? A to i když se přetvařuje :-). Stejně tak se chová i naše pánevní dno. Na našich kurzech proto děláme krátkou vizualizaci - výlet do historie svého pánevního dna a hledáme radostné i bolestné zážitky, které by mohly vliv na kondici a stav našich svalů malé pánve. Bývá to čast často slzavá, ale nutná k rozpuštění starých emočních vzorců z těla.

Pokud nám některé nevítané emoce a zranění v naší pánvi ztv. zamrznou, je možné je bioenergetickými cvičeními a technikami vyplavit a rozpustit. Uvolní se tím místo pro emoce, které tam mít chceme. Chcete mít také ve své pánvi radost a vitalitu? Přijďte na náš kurz Tajemství pánevního dna, objevíte možná více, než byste čekala.
/pod pojmem cvičení si představte v případě pánve například kopání, dupání, kroužení, třes pánve, ale také tanec, běh a jiné spontánní aktivity/.

Na nezvládnutou emoční zátěž reaguje pánevní dno třemi obrannými reakcemi.

3 emoční obranné reakce naší pánve:

1. kolaps - pokles
2. stah až křeč
3. disociace (odcizení se)

Disociace znamená, že od svého tzv. "spodku", nebo "tam dole", jak tyto ženy říkají, se raději odpojíme, abychom nevnímaly tu emoční bolest. Typická emočni témata, která jsou s pánevním dnem spojená jsou: chuť do života a vitalita, či chronická únava a deprese, radost, pocit jistoty, nebo vzteky, strach, úzkosti, plodnost a neplodnost, sexuální vášeň, tvořivost, uzemnění, materiální existence, peníze, naše ženské sebevědomí, vztah k našim kořenům (ženský rod) a další.

Naše pánev je místem toho krásného pocitu "jsem žena".

Typické psychosomatické potíže pánve jsou: chronické výtoky, záněty, funkční neplodnost, zráta chuti na sex, premenstruační syndrom, hyperaktivní měchýř z části také a kdoví, co vše spíše věcí psychiky, než objektivních změřitelných a zvážitelných příčit.

 

3. Rovina energetická
energie pánve - jóga

 • sval lásky a PC pumpa
 • mulabandha
 • čerpání energie
 • pánevní a lebeční čerpadlo
 • tantrické techniky
 • pránajáma
 • 1. čakra
 • uzemnění
 • kundalini  energie
 • sval lásky

cvičební systém, který tuto rovinu reprezentuje: jóga, tantra, tao techniky, kundalinijóga, ženský šamanismus

moje vzdělání k této rovině: studium jógy v ČR i v Indii, atmavičára p. Vacek a Krutina, Tao meditace pražské Taocentrum, tantrický výcvik John Hawken, šamanský výcvik John Hawken a  hlavně vlastní zkušenost s procesy, kterým jsou písmenka na webu těsná a kdy je třeba číst mezi řádky

Pánevní dno /konkrétně PC sval – m.pubococcygeus/ je ve východních cvičebních systémech považován za PC pumpu /PC čerpadlo/. Proč? Protože právě vědomým ovládáním pánevního dna je možné čerpat do těla životní sílu. Máme pro ni hned několik dalších pojmenování podle kultur a duchovních systémů: prána, čchi, ki, tao, kundalini energie, živa ... . Je doslova a do písmene "jedno", jak ji nazveme. Pokud čtete tento článek, tak si asi nemusíme dokazovat, že naše tělo není pouhou hmotou.

A podle taoistického pohledu ženy čerpají do svého těla tuto životní sílu převážně ze Země a to právě pánevní dnem. Jsme napojené na zemskou ženskou energii svojí 1. čakrou, která se nazývá kořenová. /muži ji čerpají převážně zezhora z vesmíru místem nad svojí hlavou - čakrou korunní/.
/čakry jsou energetická centra v těle/

Jakoby pro nás ženy bylo pánevní dno důležitější a to i z mnoha dalších důvodů. Pánevním dnem rodíme, je místem příchodu nového života. Naše pánevní dno je pronikáno při pohlavním styku ... .

Opravdu velmi záleží na tom, zda to pod naší sukní žije, či spí :-).

Jógové, tantrické a taoistické techniky nás učí jak na to, jak si doplnit tuto životní sílu. Na našich kurzech se učíme 2 základní způsoby čerpání a také čištění. S nádechem a stahem a s výdechem a stahem. Můžeme si toto cvičení představit jako určité jemné dechové techniky v kombinaci s aktivací pánevního dna /v oblečení, v podstatě neviditelné/.

Moderní powerjóga zná velmi dobře práci s pánevním dnem jako práci s Mulabandhou /pánevním uzávěrem/, nebo ashvini mudru /práci s uzávěrem konečníku/. Používají jako takové pojistky, aby nám cvičením vybudovaná energie v těle neutelka.

Evropské ezoterické školy tuto sílu pánevního dna znaly jistě také, jen je literatury méně, než východní a ústní předání tradice téměř vymizelo. Známe ale hledání svatého Grálu /poháru/, stejně jako tyto techniky lůna /luny/ znaly naše keltské a slovanské předkyně. Jde o cvičební systém Wyda.

Luna na nebi a ženské lůno jsou jedno a proto je vždy ženské cvičení závislé na menstruačním cyklu každé ženy. Pokud ženy již nemenstruují, tak na rytmech luny na nebi. Respektovat tento cyklus v nás, je cestou z menstruačních potíží.

A jakých dalších témat pánevního dna se energetická rovina dotýká? Tak například prožívání sexuality, pocity prázdnoty, neuzemnění v materiálním světě ... . Víte, že má pánevní dno přezdívku "svaly lásky"?.

Ovšem i energetická cvičení mají svoje pravidla. Víte jaká? Pro energetickou práci s pánevním dnem je potřeba hromosvod. Musíme být dobře uzemněné a tomu se také na našich kurzech učíme. Je to předpoklad bezpečného zacházení se silou hodnou respektu. Ne nadarmo byly tyto techniky po staletí utajované. Dávají nám do rukou klíč k naší jaderné elektrárně – k naší kundalini energii.

Víte, co je to proces probuzení kundalini? A proč v dnešní době nefungují stará cvičení? 

Inspirovala jsem se na svých cestách po Indii k vytvoření cvičebního systému, který nese název Gyne – jóga /prohloubení dovedností energetické roviny/. Vždy je nutné respektovat u energetických cvičení tělo jako celek, můžeme ho v tomto případě považovat za jakýsi energetický komín, který musí být hezky průchozí, aby kamna nebouchla. Znamená to požívání také lebečního čerpadla při cvičení a tím se tzv. energetická peristaltika stává plynulou. Sama jsem se velmi poučila při praktikování tantry, kdy právě krční patro jsem opomíjela.

Ženy na kurzech často řeší strach ze své vlastní energie, že jí bude moc, nebo jí někomu uškodí ...,  sdílením těchto obav a dalších témat se dostáváme blíž a blíž živému a fungujícímu podbřišku a celé pánvi.

Když pánevní dno ožije ve všech 3 jeho rovinách, stane se něco, co už není vlastností pouhého příčně pruhovaného svalu :-), ale vykazuje spíš známky "orgánu" - pánevní do si samo během celého dne pulzuje, tepe, hřeje, zkrátka začíná si žít vlastním životem.

Velmi mě baví a naplňuje radostí a úctou, když se to stane ženám již přímo na kurzu :-). I ostatní tím mohou mít jistotu, že to jde! Že pánevní se může probudit a začít pracovat vlastně později již samo.

Bez našeho snažení a úsilí...

A na 3 patra: krk - pánev - chodidla se podíváme v 2. dílu tohoto článku

Renata Sahani, autorka článku

zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3
Text lze šířit pouze v délce parexu /jednoho odstavce/ s funkčním hypertextovým odkazem na zdroj, což je tento web www.skolapanevnihodna.cz. Text je chráněn autorským zákonem a není dovoleno jej upravovat, kopírovat ani jinak šířit. Vždy je třeba uvést jméno autorky.