bylo - ročník 2018

DenProDno

Co dělat když miminko nepřichází

Mgr. Soňa Uhrová
Čekání na miminko je tou nejkrásnější životní etapou partnerského života. Ne pokaždé to tak ale je. Někdy je cesta za vytouženým děťátkem hodně dlouhá a vyčerpávající. Žena se dostane do mašinerie lékařských vyšetření, zamlklých těhotenství a potratů, cvičí Mojžíšovou, zkouší hormonální jógu a všemožné doplňky stravy a bylinky. A výsledek? Únava, zmatek, strach, smutek a vztek na své vlastní tělo, protože nefunguje jak má.

celý článek

Proč menstruace bolí? NEbolestivá menstruace. Sci-fi nebo zázrak?

Máme pro vás několi typů jak s bolestí jednou pro vždy zatočit
Pro spoustu žen je slovo menstruace synonymem pro dny plné utrpení, a prostě si na to nutné zlo časem zvyknou. V naší společnosti jsme si tak nějak zvykli, že „to“ prostě bolí, máme špatnou náladu a někdy i silné bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Že to důvěrně znáte? A dovedete si představit, že by to mohlo být jinak? Že jsou na světě i ženy, které se na své dny těší? Nevěříte? Přijďte si vyzkoušet, že to může být i jinak! Na festivalu Den Pro Dno pánevní vystoupí řada odborníků, kteří poradí, jak na věc!

celý článek

Je Vaše pánevní dno v kondici?

Mgr. Soňa Uhrová pro Dokonalá žena.cz
Bolest zad, inkontinence, neplodnost. Slova, která jsou strašákem dnešních žen. Když se řekne pánevní dno, většina z nás si vybaví cviky na posílení hlubokého stabilizačního systému. Yogu, pilates, cvičení podle Mojžíšové, Kegelovy cviky. Jedná se ale opravdu o cvičení jemného svalstva pánevního dna? A věděli jste, že ne vždy je potřeba pánevní dno posilovat, ale naopak, že příčinou potíží může být také jeho stažení?

celý článek

Chodidlo je dokonalá část našeho těla

Jolana Novotná
Chytře zkonstruovaná tak, že nás dokáže udržet ve stoje, umožňuje chůzi. Uvědomme si jak malá základna to je. Co všechno chceme, aby naše chodidlo dělalo, co všechno nese, jak jsme těžcí? Zkuste si představit maličké svaly v chodidle, je jich tam okolo 200, jak velkou musí mít sílu, aby to všechno zvládly a my mohli chodit, stát… Díky dokonalé konstrukci podélné a příčné klenby slouží jako tlumič nárazů a otřesů.

celý článek

..

Stahuju a posiluju. Ne tak docela

Mgr. Lenka Zarach Chuchutová
Pokud chceme, můžeme je stáhnout, ale i povolit, jejich napětí se zvyšuje nebo snižuje v závislosti na poloze těla, nebo našem emočním rozpoložení a samozřejmě pánevní dno také můžeme přecvičit. A především (jak jsem už psala, je to SKUPINA svalů) některé jeho části můžou být ve zvýšeném napětí (v hypertonu) nebo i v křečia některé v ten samý moment ochablé (v hypotonu). Podobně je tomu např. u trapézových svalů, kdy jejich horní část bývá velmi často stažená, zatímco spodní část spí. Proto nestačí pánevní dno jenom posilovat.

celý článek

.

Klimakterium, menopauza.

MUDr. Jitka Blábolilová, gynekoložka
Přechod, menopauza. Stále více žen mě oslovuje s tímto tématem – v soukromých zprávách, konzultacích i přednáškách. Vnímám, že je to téma opomíjené, leč v životě ženy důležité. Klimakterium je nedílnou součástí života ženy. Je to období, kdy žena přechází z jedné etapy, fáze života do jiné. Z období plodnosti do období sklizně. Důležitých mezníků v životě ženy je 5 – vlastní porod, první menstruace, první pohlavní styk, dále, když se sama žena stane matkou a menopauza. Tyto mezníky v životě ženy jsou velice důležité a to, jak je žena vnímá a prožívá, má vliv na kvalitu  jejího dalšího  života. Na to, jak vnímá samu sebe, sebe-láska, sebe-hodnota, sebe-vědomí, sebe-přijetí. A s tím jde ruku v ruce i kvalita vztahů.

celý článek

.

Problémy s pánevním dnem

Renata Sahani pro Maminka.cz
Pánevní dno je často porušeno nebo zraněno porodem a případným nástřihem. Na jeho kondici má podle Renaty Sahani vliv také hormonální hladina, která se například v těhotenství nebo v období menopauzy rozvlolňuje a klesá. Poklesem pánevního dna jsou však ohroženy také ženy, které zvedají často těžké věci nebo mají sedavý způsob života.

Poslechnout si video

Až na dno ... pánevní

Bára Voháňková
V tomto článku nasměrujeme svoji pozornost až hluboko dolů, do naší pánve… až kpánevnímu dnu. Nejenom, že je součástí hlubokého stabilizačního systému a hraje klíčovou roli při správném držení těla, zdravé a pružné pánevní dno má vliv na zdraví orgánů, které podpírá, na kvalitu sexuálních prožitků, ale i celkově na naši fyzickou i psychickou pohodu. Ukrývá se v něm naše životní energie a síla. Než si ale ukážeme jógové pozice, které tuto oblast harmonizují, pojďme si nejprve udělat malou exkurzi do krajiny naší pánve.

celý článek

Vendulka Pánková

Rodíme pánevním dnem

Denisa Mlynáriková, porodní asistentka
V současnosti se stále více hovoří o přirozených porodech. Ženy samy řeší situaci, jak bude jejich porod probíhat předem. Hledají informace z různých zdrojů a od různých odborně více či méně zdatných poradců. Stále více přibývá doprovodných osob, které řeší a koučují porody žen a to nejen po stránce psychické ale i fyzické. Tyto informace jsou velice často vytržené ze souvislostí a odborně nejsou kvalitní. Ve své úvaze se chci zaměřit u těhotné a rodící ženy na stránku fyzickou. Je nutno, aby rodící žena byla a zůstala zdravá i po většinu svého života. Těhotenství a porod je pro tělo ženy velká zátěž. Často ženy bohužel většinou nad vlastním tělem moc nepřemýšlejí, zaměřují se spíše nad psychickými potřebami, někdy předkládané ženám mediálně.

celý článek
 
REGISTRACE DO TESTŮ ZDE - KLIK:
Renata Sahani💢
https://vimeo.com/218067505/6cf982c31f

3 typy úniku moči
/močové inkontinence/

💢UDĚLEJTE SI TEST PÁNEVNÍHO DNA💢
Ve videu najdete informace o 3 typech močové inkontinence /tz.v úniku moči/.
💢
Ale V TESTECH podíváte na své pánevní dno také z pohledu PSYCHOSOMATIKY a z pohledu roviny energetické.
Test je orientační, spíše motivační, nikoliv zdravotní diagnostikou. K určení přesné diagnózy je třeba vždy návštěva lékaře, nebo k tomu vyškolenou fyzioterapeutku.
Přijďte na Den pro dno pánevní v sobotu 21.10. v 11:00h a dozvíte se víc na přednášce naší přední fyzioterapeutky PhDr. Petry Vondrašové, PhD.
I v ČR máme své experty!
Nemusíme chodit do zahraničí!

Nohy křížem?
Konec ostychu při močové inkontinenci!

 

O ženských intimních tématech se hodně mluví. Na jednu stranu máme všude kolem nás nepřeberné množství reklam na menstruační, sexuální pomůcky, nebo depilační pomůcky a kdo ví co dalšího. Na druhou stranu jsou některá témata stále velké tabu. A mluvit o tom, jak to má každá z nás, co prožíváme a jaké máme potíže, to už zas tak běžné není. A právě jedno z témat, o kterých se moc nemluví je inkontinence (únik moči).

Inkontinence se dle některých studií vyskytuje téměř u poloviny žen starších šedesáti let. Ale potíže s únikem moči mají i ženy po třicítce, které tento problém řeší v souvislosti s porodem.

Zajímavá informace, kterou studie ukazují je, že až 70% dotazovaných žen, které únik moči trápí, se s problémem nesvěří, a dokonce ani nevyhledávají ani lékařskou pomoc.

Že je to téma, o kterém se nahlas nemluví ani u nás, potvrzuje fyzioterapeutka pánevního dna, Lenka Zarah Chuchutová. Když jsem se začala více zabývat fyzioterapií v gynekologii, fascinovalo mě, jak moc častý problém to v naší populaci je, jaké nedostatečné informace kolují společností, a jak velké množství žen má ostych o tom vůbec mluvit. Spoustu lidí, a i já jsem dřív patřila mezi ně, si myslí, že je to problém, který souvisí s pokročilým věkem. Že staré babičky prostě tu moč už neudrží a až budeme my v jejich věku, potká nás to stejné… To je ale VELKÝ OMYL,“ upřesňuje Lenka.

Co to vlastně inkontinence moči je, jaké jsou její druhy a co se s tím dá dělat?

 

Za inkontinenci je označován jakýkoliv vůli neovladatelný únik moči a může se jednat o projev různých nemocí. Druhů močové inkontinence je několik. Takové základní členění je na stresovou, urgentní, smíšenou, reflexní a paradoxní.

Stresová inkontinence je trochu nešťastné označení. Není to úplně povedený překlad z angličtiny, kdy "stress" je tu myšleno jako tlak. Přitom tlak vůbec není způsoben psychickým stresem! Jedná se o únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. To se děje například při kýchnutí, kašli, smíchu, zvednutí těžšího předmětu, atd. Nejčastěji se to děje ženám s tzv. „povoleným“ pánevním dnem.

To je stav, kdy svaly pánevního dna nejsou napjaté a vlivem gravitace se vyvěsí dolů, tím se změní postavení jednotlivých vnitřních orgánů malé pánve. Změní se tak i úhel vstupu močové trubice do močového měchýře, a tím se znemožní její přirozené uzavření.

Když potom žena poskočí, zasměje se nebo kýchne, dojde k tlaku na močový měchýř a moč jednoduše uniká.

Při urgentní inkontinenci (nebo také syndromu hyperaktivního měchýře) žena cítí nutkání k močení, které nesnese odkladu. Může to být doprovázeno únikem (ale ani nemusí), také chodí častěji čůrat (častěji než cca každé tři hodiny) nebo musí v noci vstávat na záchod. Příčin takového chování našeho močového ústrojí může být více, proto je i v tomto případě dobré vyhledat lékaře. Teprve v momentě, kdy jsou vyloučena nejrůznější metabolická, neurologická, srdeční a další onemocnění, může být ženě s jistotou diagnostikován hyperaktivní močový měchýř (OAB –overactive bladder).

Při léčbě tohoto typu inkontinence je nejdůležitější změna životního stylu. Upravuje se pitný režim, žena se učí prodlužovat intervaly mezi jednotlivými návštěvami toalety a zvládání emočně vypjatých situací, kdy má strach, že se počůrá, když hned nepoběží. Velmi často se to děje například při hledání klíčů od bytu:)

Smíšený typ znamená, že se u ženy objevují příznaky stresové i urgentní inkontinence. To se děje velmi často. Úniky při smíchu či kašli totiž vyvolávají emoční stres, tím pádem i nutkavou potřebu močení, což má za následek „preventivní“ chození na záchod, které však může narušit přirozený vyměšovací reflex.

Reflexní inkontinence doprovází některá onemocnění nebo poškození centrální nervové soustavy, kdy žena ztrácí vědomou kontrolu nad vylučovacím reflexem. Dochází k tomu např. při poškození míchy, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, atd.

Při paradoxní inkontinenci dochází k úniku moči při přeplnění močového měchýře. Nefunguje totiž správně vnitřní svěrač močové trubice (ten není vůlí ovladatelný), močový měchýř se plní a plní až je přeplněn a moč nekontrolovatelně uniká. Je to opět projev jiného onemocnění.

Co s tím? Velmi účinné speciální cvičení. Ve vážnějších případech individuální fyzioterapie pánevního dna nebo speciální techniky cvičení vnitřních svalů. Nestačí tu pouze obyčejné stahování svěračů, jak se často říká.

Ideální řešení nabízí metoda cvičení 3x3 Školy pánevního dna. Autorkou metody je Renata Sahani, která skloubila fyzické cvičení také s rovinou energetickou a emoční. Cvičení zároveň pracuje s psychickou stránkou ženy, proto je tak účinné a často nabídne poměrně rychlé řešení problému.

 

 

Pokud žena už únikem moči trpí,
je dobré do začátku se vybavit vhodnými pomůckami,
jako jsou
inkontinenční vložky,
nebo také
přípravky pro intimní hygienu.
Pestrý výběr nabízí firma Dentimedshop.
Všechny produkty najdete na https://www.dentimedshop.cz

 

S metodou 3x3 se můžete seznámit na víkendové konferenci Den Pro Dno pánevní, ve dnech 20.-21. října proběhne řada přednášek i ochutnávkových cvičení.

SO 11.00 - PhDr. Petra Vondrašová: 3 typy močové inkontinence, pokles pánevního dna a prolaps dělohy

NE 11.00 – urolog MUDr. Marek Krolupper: Prostat, pánevní dno a únik moči

NE 12.00 - MUDr. Marta Brychová: Běhám v suchu, protože vím, jak!

NE 15.00 – Praktická cvičení pro seniorky

 

 

Mgr. Lenka Chuchutová

fyzioterapeutka autorka projektu NEbolestivá menstruace

Renata Sahani

fyzioterapeutka zakladatelka Školy pánevního dna autorka Metody 3x3