.

" I muži mají své dnO ... "

Vítejte na zbrusu nové stránce pro muže. Vítáme muže i ženy.
Přejeme projektu úspěch a naplnění záměru.

Pánevní dno muže
pohledem západu i východu

Škola pánevního dna pro muže učí, jak může být
"mužská pánev žhavá, zdravá a sexy".

Sexualita - plodnost - zdraví - vášeň - prostata - sport

Síla - výkon - relaxace - meditace

Metoda 3x3 pro muže

Dobrý den pánové,

mladíci i senioři, návštěvníci fitek a posiloven, cyklisti, běžci, jogíni, tantrici, taoisti. Muži, které zajímá, jak zlepšit sex, jak zvýšit výkon, nebo naopak, jak kvalitně zrelaxovat a po celodenním stresu své motory vypnout. Vítám při čtení muže zdravé, kterým jejich mužské centrum šlape jako hodinky, ale také muže s pomalým spermiorgamem, sexuálními dysfunkcemi , nebo vás po operaci prostaty, či tlustého střeva. Čtěte také vy ženy, které chcete dát svému partnerovi, tátovi typ.

Na co?

Ano, řeč je pánevním dnu. O svalech na dně Vaší pánve, které jsou možná více známy ženám, než mužům. Je čas to změnit! A v tomto novém školním roce Škola pánevního dna otevírá své brány také pro muže. I muži mají své pánevní dno.

Budeme zde v této mužské sekci psát o pánvi z pohledu západní medicíny, fyzioterapie, ale i z pohledu východních cvičebních systémů, což vás rozhodně nudit nebude. Protože, který z vás by nechtěl být výborný milenec? A mít stálý přísun energie a životní síly bez únavy?
I to je role svalů pánevního dna.

Ale víte opravdu kde jsou?
Necvičíte namísto nich pouze své svěrače?

Možná již máte nějaké potíže a pocit, že se s tím nedá nic dělat.
Vykašlete se na reklamu na cool plenky a chlapácký Prostamol můžete užívat i tak. Vždy se dá něco dělat. Naučíme vás napřed svaly správně lokalizovat a poté postupně zapojit do Vašeho pohybového vzorce. Někdy cvičení opravdu nestačí a například po operaci budete muset vyhledat také odborné fyzioterapeutické pracoviště a nahodit motory zpět například pomocí elektrostimulace. Ale i tak je cvičení základ a sejde se vám jako prevence i jako řešení již vzniklých potíží.

A že jste zdravý jako buk a zajímat se o pánevní dno nepotřebujete? Zeptejte se své partnerky. Nebo té co odešla. Říká Ing. Milan Hojdar v rozhovoru k jednomu z workshopů, které povede 21. října na konferenci Den pro dno pánevní zde >>

Naše kurzy Metody 3x3 pro muže vám dají navíc vodítko a návod v práci s emocemi pánve, či traumaty, které v těle zmrazují veškerý život a radost. Svaly potřebují na svou práci čistý stůl a dobré vztahy. Tentokrát myslíme nejen ty partnerské, ale hlavně ty každý sám k sobě. Cesta z hlavy do trenýrek je někdy dlouhá, ale zkratky známe a mapu dodáme. 

Naučíte také techniky z roviny energetické, například čerpání energie, která nám často v našem moderní uspěchaném světě chybí. Zabrousíte do fyzicky nenáročných, spíše dechových jógových technik, tao a tantry. Kompasem vám bude dobrý pocit v pánvi, generátoru Vaší mužské energie.

Řešením jakýchkoliv potíží pánevního dna nebude zrychlovat a zase zrychlovat, ale naopak zastavit se a začít "dýchat do trenýrek". Ale to již prozrazuji jednu z našich nejoblíbenějších technik oživení pánevního dna.

 

Takže jak pánevní dno muže vypadá?

Svaly pánevního dna si představme jako trychtýřovitou nálevku v níž leží uloženy prostata, močový měchýř a konečník. Součástí této svaloviny jsou například i svaly zodpovědné za přívod krve do topořivých tělísek /m. ischiocavernosus/, nebo sval, který se podílí na ejakulaci /m. bulbospongiósus/. Ale to je spíše pro zajímavost. Tyto svaly izolovaně zpravidla muž nerozezná a cvičit nelze. 

Ale lze cvičit pánevní dno jako celek. Z funkčního pohybového hlediska jsou svaly pánevního dna uspořádány do třech vrstev do tzv. opěrného kříže. Pomáhají stabilizovat bederní páteř i celý trup. Což zajímá jistě sportovce, nebo muže s bolestmi zad. To, že je pánevní dno součást hlubokého stabilizačního systému využívají moderní cvičební systémy například Pilates a ve fyzioterapii patří stabilizační cvičení k základním. V.I.P. svalem mezi jogíny a tantriky je PC sval /m. pubococygeus/. Jeho vědomým ovládáním můžete čerpat energii do těla. Věděli jste, že pánevním dnem dýcháme? Zkuste "trenýrkový dech" z našeho minividea a napište, jak se po něm cítíte. U  mužů uděláme vyjímku a zmíníme se také o svěračích pánevního dna /svěrač močové trubice a konečníku/. Jsou to svaly, které nemají rády kolonoskopické vyšetření a operace přes konečník stejně jako operace prostaty. Je na vás, zda je opět vrátíte do kondice. Možnosti zde jsou. O pánevní bolesti u mužů chystáme krátký informační článek, kde se dozvíte, jak se projevuje a jak si od ní pomoci.

Jaký budete mít profit z jeho cvičení?
Za co je pánevní dno zodpovědné?

 • udržení moči i stolice /kontinence/
 • pomůže u bolestí zad a kříže
 • vylepší váš spermiogram
 • sexualita, potence a výdrž
 • efektivita při sportu
 • profit z práce s energií

Co se na kurzech naučíte?

 

 • naučíte se cviky a techniky na doma
 • dozvíte se teorii, kterou jinde nanajdete
 • proberete své otázky v mužském kruhu

 

Cvičit svaly, které nevidím?

Ano, tato cvičení jsou poněkud odlišná od cvičení například v posilovně. A to minimálně v začátcích, kdy je největší výzvou svaly správně lokalizovat. Vůbec je najít. Velmi často je zaměňujeme za svaly pomocné, stahujeme hýždě, nebo pouze svěrač kolem konečníku. Ale my hledáme vlastně takový "padací most" mnohem hlouběji v našem těle, povrch nás tolik nezajímá. A tento most je třeba mít pružný a přizpůsobivý momentální aktivitě. Pokud ležíme, nemusíme jej mít zvednutý do pohotovostní polohy. Ale pokud si jdeme zaběhat, chceme od něj výkon a výdrž. Cvičení pánevního dna je u mužů často o umění pružnosti a živosti. Ani sevřené, ani měkké. Tak akorát.

Jaká témata moje pánev skrývá?

Že " i muži mají své dny" ví i Fernet Stock. Emoce, pocity a nálady. Netýkají se pouze žen. Možná si je lépe uvědomíte v podobě vzorců chování, které se nedají změnit hlavou i když chcete a snažíte se. Jsou tam. Pod kůži. Projevovat se mohou například právě zvýšeným napětím svalů Vaší pánve. Jak ale vysvětlit svalům, že se mohou uvolnit? Od toho jsou tady bioenergetická cvičení. V naší pánvi tematicky sídlí agresivita a vztek, úzkosti, pud sebezáchovy. Tyto vlastnosti jsou vlastnosti považovány za chlapské. Jak je používat konstruktivně a smysluplně? Pánev je také centrem naší vitality, chuti do života a mužského sebevědomí. Plodnosti, potence a pocitu správnosti tady a teď. No ono možná se svými emocemi pracujeme i když si jdeme zaběhat, na kolo, nebo "to rozchodit". Psychosomatický pohled není nic nového. V pánvi je motor a my ho můžeme kultivovat, nebo nechat zreznout.

Nahodit motory a vpřed!

Motory potřebují palivo. A v energetické rovině /z pohledu východních cvičebních systémů jógy, Tao, tantry/ je tím palivem životní síla zvaná například kundalini energie, tao, či, ki. Práce s touto energií může ovlivňovat hormonální systém muže /hospodaří s jeho testosteronem/. V indické tradici se těmto cvičením říkalo "jelení cvičení". Víte proč? Jelen je považovaný za velmi potentní zvíře a jeho neustálé točení ocasem /práce m. pubococcygeus/ jej v té dobré kondici prý neustále udržuje. Tak i muži dříve chtěli toto cvičení napodobit. Dnes již díky moderní fyzioterapii víme, že se svaly pánevního dna neposilují "přerušováním močení", koneckonců ani jelen by to nedělal. Ale máme tady techniky mnohem účinnější a v souladu se západním pojetím těla. Jogíni mohou využívat svaly pánevního dna k práci z banhami, uzávěry /konkrétně mulabandhou, což je uzávěr pánevní/. Díky vědomému ovládání mulabandhy můžete ovládat a posouvat energii ve svém těle vzhůru až nad hlavu. Kdo by nechtěl zažít cosi, co se podobá extázi. A to i bez obvyklých stimulantů a alkoholu. PC pumpa je cestou k sobě a může být i cestou duchovní.

nejbližší kurzy pro muže

24. 11. 2018

Kurz:  jak správně cvičit, relaxovat i používat pánevní dno s celostním přístupem, základy Metody 3x3 pro muže zdravé i s potížemi, od 18 do 80 let
Cena: 2.500 Kč   Čas:  10:00 - 18:00h
Místo konání: Praha, bude upřesněno
Kontakt: Tel.: 602 250 701
Rezervace místa: 

FAQ

Mají muži pánevní dno?

Ano mají. I když mužské pánevní dno je pochopitelně anatomicky jinak uspořádané. Některé svaly mají pouze ženy a naopak jiné máte jen vy muži. Vzhledem k tomu, že je mužská pánev méně široká /má menší průměr/, vaše svaly překlenují menší plochu. A tím nejsou tolik náchylné k rozvolnění a poklesu. Také přímých otvorů pánevního dna mají muži méně. Nemají pochvu a močová trubice ustí v prodloužení penisu. Velkou roli hrají hormony, například v těhotenství je přímo jejich posláním vazy a svaly pánve rozvolnit a připravit na porod /obdobně menopauza/. Mužů se toto "oslabení" netýká a navíc pánevním dnem nerodí. Také celý pohlavní styk se odehrává vně Vašeho těla, takže pánevní dno není tolik "navštěvováno" a jeho pružnost nijak zvenku ohrožena.

Také mužům pánevní dno poklesává?

Mnohem častější je u mužů téma staženého pánevního dna a tzv. pelvic pain. Vzniká ať již z důvodu stresu, nebo přehnané sportovní zátěže /kolo/. Svaly pánevního dna muže jsou spíše v křeči a tím nepružné a nefunkční, Není to žádná výhra mít “staženou prdel”, to věděly už naše babičky a dědové. Jde často o strach, úzkosti, které se mužům do jejich pánve promítají. Jak se dá taky stihnout to evropské tempo života, hypotéky, rodina a ještě být dobrý milenec? Takže u mužů jde často a nácvik relaxace za předchozí správné lokalizace svalů.

Co je to andrologie?

Tak jako mají ženy gynekologii, muž mají andrologii. Nadstavbové studium pro urology pracující s muži.

Jsem zdravý, tak proč bych měl pánevní dno cvičit?

Tak tady se můžeme podívat zvlášť do skupiny sportovců a do skupiny jogínů a tantriků. Začneme těmi prvními. Vzhledem k tomu že pánevní dno je součástí tzv. HSS /hluboký stabilizační systém/, tak při každém sportu vám může pomoci v lepším výkonu a efektivitě pohybu. Zvedáte čínky a nevíte, kde je pánevní dno? No to snad ani nejde. Coore /power house/, jak se našemu HSS také říká je tvořen koordinací břicha, pánevního dna, zad a dýchací bránice. Jedině jejich kooperace vede k tzv. stabilitě trupu a je také například účinnou prevencí sportovních zranění, vyhození plotýnek a vůbec bolestí zad. Jak vlastně správně například ve fitku dýchat? Akce je s výdechem!

A ti jogíni?

V józe a tantře se k vedení energie používají tzv bandhy. Uzávěry. Bohužel je často cvičíme svěrači. Ale to není to bingo! Až aktivujete ty správné vrstvy, zažijete pocity se silovým cvičením svěračů nesrovnatelné. Taky je třeba trénovat výdržová vlákna těchto svalů, nejen jejich sílu. A vůbec přivést do nich více vědomí. Tím je dostanete pod kontrolu a můžete si svůj pomylsný kohoutek životní síly /vzrušení/ regulovat podle sebe. No není to tak jednoduché a chce to cvik i praxi. Vedení instruktora na kurzu vám pomůže a výsledek bude stát za to!

Manžel má špatný spermiogram ...

Údajně už i slavná paní Mojžíšová v době, kdy se o mužské neplodnosti mlčelo říkala, že cvičit by měli spolu s ženou i její partner. Pomalý spermiogram se začíná stávat stále častější příčinou neplodného páru. Pouze v 10% přijde spolu s ženou do poradny i muž. Sedavé zaměstnání, celkově přitažený životní kohoutek, skleníkový život. Mužům velmi doporučuji bioenergetické techniky na rozproudění života v tzv. pánevním pancíři. Zbavení se permanentního napětí pánve je předpoklad proudění krve a lymfy v orgánech, které tam často spíše živoří, než žijí.

V mém věku mě tohle opravdu nezajímá, to je pro starý.

Ok. Tak dívku asi máte ... A je spokojená se vším, co se Vašeho mužství týká. No, možná je co zlepšovat, ale to počká. Tak žeby zvědavost? Jak je to možné, že jogíni dokáží neejakulovat celou noc? A co z toho mají? Jak souvisí únik spermatu s naší svobodou milovat se jak chceme dlouho? A která partnerka by nedala přednost muži znalému, před nepolíbeným benjamínkem. Jsou kultury, které mají přirozené milování v krvi. A že už uvažujete o miminku? Mají se Vaše spermie čile k světu?

lektoři a lektorky pracující s muži

Další lektoři a lektorky již brzy zde ...
Jsi lektor/ka ŠPD a vedeš kurzy pro muže? Možná s nimi pracuješ individuálně? Ozvi se mi a dáme sem Tvůj profil. Máš profesní profil na webu ŠPD a inzeruješ zde své kurzy? Pokud zatím ne, dokonči, jinak se mi vytráci ze slova spolu-práce ta předpona. R.S.

Externí přednášející na Den pro dno

neděle 21. října 2018, Šmilovského 8, Praha

PhDr. Vít Čelikovský
PhDr. Vít Čelikovský
psycholog a psychoterapeut

Neděle 16:00h Má 15-letou praxi s těžištem práce v psychoterapii. Vystudoval obor psychologie na FF UK v Praze, má psychoterapeutický výcvik v Gestalt terapii, výcvik v Integrované psychoterapii zaměřené na tělo (bodypsychoterapie) a Supervizní výcvik v Gestalt modalitě.

MUDr. Marek Krolupper
MUDr. Marek Krolupper
primář urologie nemocnice Kladno

Neděle 11:00h, 12:00h Západní medicína může nabídnout mnohé. Andrologie je jako samostatný obor poměrně mladý a proto osvěta a informovanost o mužských potížích z úst lékaře zaujme nejen muže samotné, ale i přítomné ženy.

Blog

Únik moči u muže

Renata Sahani
Pokud muž začne řešit své pánevní dno, je většinou za 5 minut dvanáct. Asi má, nebo měl nějaké zdravotní potíže, které jej dovedly až sem. Na tuto stránku. A vy osvícenější, tak pro vás jsme tady taky opravdu rádi. Přejeme si, aby stále více z vás vnímalo pánevní dno jako zdroj a radost. Prevence je slovo možná časté, ale jak málo realizované!

 

Únik moči /močová inkontinence/ u muže je zpravidla po operaci, před kterou jste zažíval lehké, nebo opravdu akutní obavy o své mužské zdraví. Obavy o svoji potenci. A často obavy o holý život, pokud šlo například o rakovinu tlustého střeva /prostaty/. Chápeme, že to, že máte "mokro v trenýrkách" je věc často podružná a v porovnání s příčinou vzniku těchto potíží zanedbatelná. 
A tak jde čas, často i roky, než muž začne svoji situaci s únikem moči řešit. Začínáte se poohlížet po možnostech pomoci. Neříkáme, že vždy pomůže naše cvičení, ale proč to nezkusit? Metoda 3x3 je akreditovaná MŠMT jako zdravotní cvičení pro oblast sportu. Není léčbou, ale často její profity vykazuje. Stejně jako například SM systém, nebo cvičení Pilates. 
Fyzioterapie nabízí i další postupy, jako je elektrostimulace a biofeedback. Ideální je docházet na k tomu určené pracoviště, které vás povede pod dozorem lékaře napřed elektrostimulací, pokud bude potřeba a poté individuálně vedeným cvičením.
Možná později dostanete domů malý kapesní přístroj velikosti budíku s elektrodami, které si buď přilepíte povrchově na hýždě, nebo pro elektostimulaci svěrače konečníku vložíte do konečníku anální sondu. Ta pomocí jemných elektrických impulsů bude aktivovat Vaše svaly.
Ty se probudí a po čase se mohou ujmout aktivity samy o sobě. Pak již pokračujete běžným cvičením a máte vyhráno! No, chápeme, že představa ... není zrovna cool a není žádné terno mít v konečníku elektrodu /mimojiné pro ženy je analogický postup přes pochvu a také se nám to moc nelíbí!/.

Ale terno je být zdravý, potentní a mít sucho v trenýrkách.

I po 30 letech manželství se to cení a určitě přispěje ke kvalitě intimního vztahu s ženou, kterou přeci milujete. Jinak byste s ní nebyli, že? 

Takže odvahu, kuráž, nadhled a trochu legrace u věcí tak vážných jako je únik moči. Zvládají to ženy, zvládnete to i vy!

Tak pánové! Plenky do koše! 
/odkazy na příslušná pracoviště najdete na této stránce dole/

Veškeré texty i fotografie na stránce jsou chráněny autorským zákonem a jejich šíření je možno pouze a jen s odkazem na zdroj textu tj. fungující odkaz na tuto stránku s tímto textem: Autorka: Renata Sahani, fyzioterapeutka, zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3
Zdroj článku je: (c) www.skolapanevnihodna.cz/muzi/
Je zakázáno texty jakkoliv měnit, či doplňovat!

Sexualita, pánev a životní energie muže

Milan Hojdar
Záleží, co pro vás znamená sex a sexualita. Na základní obsluhu stačí nácvik asi jako na nočník. Pokud však při sexualitě jde o více než jen o vyprázdnění, už se je co učit. Pánevní dno a vše co je s ním spojené tvoří základnu pro naši sexualitu. Vlivem životního stylu přestává pánevní dno správně fyziologicky fungovat.

Číst celý

Žhavá pánev

aneb bioenergetická cvičení pánve pro muže
Milan Hojdar
Zlepšení prokrvení a funkce sexuálních orgánů, zlepšení prokrvení v okolí prostaty, 

Číst celý

harmonizace přílišné citlivosti nebo naopak necitlivosti, a v neposlední řadě zlepšení výdrže při milování – uvolněné a funkční pánevní dno pojme mnohem více zrušení.

Slavíme

 

Škola pánevního dna slaví již 10 let

Již 10 let práce práce pro ženy, o ženách a s lektorkami převážně ženami. V minulosti projekt "PÁNEVNÍ DNO a MUŽI" zaznamenal spoustu zájmu z řad účastnic kurzů /my ženy se vždy zajímáme o své partnery doma ..., od samotných mužů, kteří nám častou píšou, ale také od lektorek ŠPD, které by chtěly pánevní dno pro muže vyučovat/. Projekt nebyl nikdy dokončen a rozmělnil se v řečech, vizích a rozpadlých pracovních skupinách. Časem zapadl. A ani mě se nepodařilo dokončit záměr nabrat muže na lektorské kurzy a začít budovat také síť lektorů mužů. 
Až letos. Je započato. Zaseto. Dokončeno.
Dostala jsem inspiraci a odvahu vyjít na světlo s dalším tabu, energii tohoto tabu rozmělnit informacemi postavenými na pevný základ západní medicíny a obohatit rovinami emoční i energetickou. Jak je již známo od Metody 3x3 pro ženy.
Popřejme novému projektu úspěch a naplnění vize.

Tou je osvěta, odtabuizování tématu a léčení emočních zranění, které v souvislosti s mužskou sílou vidíme i my ženy. Týká se to nás všech.

Ano, je co zlepšovat, ala zahajujeme!
A to jak jinak, než třemi /3/ konkrétními počiny:

 

 • 1
  Máme vypsaný první veřejný kurz pro muže a to na sobotu 24. listopadu /vede Ing. Milan Hojdar/
 • 2
  Na konferenci Dne pro dno pánevní je nedělní program věnovaný tematice MUŽI a JEJICH PÁNEVNÍ DNO /neděle 21. října/
 • 3
  Máme základ webu o pánevním dnu pro muže, kde budeme postupně dávat informace ze všech oblastí a oborů pro Vás, Vás a také Vás.

 

Renata Sahani
zakladatelka Školy pánevního dna
autorka Metody 3x3

 

Partneři

Zde je prostor pro vás, kteří /které/ se chcete jakkoliv do projektu zapojit a podpořit jej. Zde může být Váš banner. Kontaktujte Renatu Sahani autorku projektu. Zajímá mě spolu-práce výhradně oboustaranná, na bázi win win, či jinak. Každá strana investuje to, co umí a může. A společně pohneme i ... ?
email: info@skolapanevnihodna.cz

 

 

Kapesní elektrostimulátor pánevního dna pro ženy i muže. I když jsou přístrojky volně ke koupi, vždy doporučujeme předem návštěvu fyzioterapeutky k práci s dysfunkcemi pánevního dna vyškolené. Například naše partnerské pracoviště v nemocnici Na Homolce.

Odkazy

ANDROLOGIE A UROLOGIE MUŽI

https://www.thklinika.cz/
MUDr. Jan Novák - androlog

https://urosante.cz/

MUDr. Krolupper urolog pro muže
primář Kladenské urologie

http://www.nemocnicekladno.cz/oddeleni/chirurgicke-obory/urologie

 

FYZIOTERAPIE PÁNEVNÍHO DNA

fyzioterapeutka Eva Hanušová

https://www.homolka.cz

http://www.fnmotol.cz

Kontakt

Ing. Milan Hojdar
Ing. Milan Hojdar
lektor cvičení pánevního dna

Rád vám zodpovím dotazy, na které bude vědět odpověď. Doporučí.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.
Veškeré texty i fotografie na stránce jsou chráněny autorským zákonem a jejich šíření je možno pouze a jen s odkazem na zdroj textu tj. fungující odkaz na tuto stránku s tímto textem:
Autorka: Renata Sahani, fyzioterapeutka, zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3
Zdroj článku je: (c) www.skolapanevnihodna.cz/muzi/
Je zakázáno texty jakkoliv měnit, či doplňovat!