Pánevní dno ve spojení s barevnou terapií dle východních nauk Gabriela Sovadinová

Práci s pánevním dnem můžeme podpořit i naukou o barevné terapii dle východních nauk. Jelikož se jedná o široké téma, nastíním zde základní témata barev, která spadají do oblasti pánevního dna.

Do oblasti pánevního dna a čaker spadají barvy červená, oranžová a žlutá. Oranžová – je kombinací červené a žluté. Takže prolínání jednotlivých barev znamená i prolínání jednotlivých témat daných barev.

S pánevním dnem se na fyzické rovině pojí pohlavní orgány – (děloha, vaječníky, vejcovody, varlata), penis, vylučovací orgány – močový měchýř, konečník, tlusté a tenké střevo.

Z pohledu východních nauk se k pánevnímu dnu pojí první a druhá čakra. Pohledu barevné terapie se s pánevním dnem v základu pojí barvy červená, oranžová a žlutá.

Samozřejmě do témat pánevního dna vstupují i další barvy, jelikož čakry nikdy nefungují samostatně či izolovaně od dalších čaker. Jsou neustále propojené, spolupracují a komunikují spolu navzájem. Např. pánevní dno a patro krku. Pokud neumíme vyjádřit své emoce, problém se usazuje nejen v krku, ale taktéž i v pánevním dnu obzvláště, pokud je naše neschopnost se vyjádřit spojena s emočním prožitkem.

Jako první základní barvou pánevního dna je barva červená. Červená barva je barva zrození, to znamená, že se rodíme do červené, nebo do růžovo-červené barvy. Růžová barva se nachází těsně nad červenou a jedná se zesílenou formu červené. I když se dítě narodí císařským řezem, tak se rodí do červeno-růžové barvy.

Jedná se o barvu, která nám pomáhá žít tady na Zemi, dává nám energii žít náš život, pomáhá nám uspokojit to nejzákladnější jako je jídlo, teplo a přístřeší. Červená barva může motivovat k úspěchům v materiálním světě.

Na tělesné rovině se červená barva pojí s dělohou, reprodukcí, konečníkem, nohami i dlaněmi. Taktéž je červená barva spojená s nadledvinkami (adrenalin), jejichž funkce je spojována s přežitím. Pocitem bezpečí.

V oblasti energetické nám červená barva pomáhá se zakotvit v životě, ukazuje nám, jak si stojíme v životě. „Neukotvenost, neuzemnění“ v životě může znamenat taktéž, že porod neuzemněného člověka byl příliš rychlý či náročný. Taktéž porod císařským řezem může způsobovat neukotvenost, neuzemněnost v našem životě.

Na emoční rovině je červená oblast spojená s vášní, odvahou, silou a dokonce i schopností se rozhodovat. Dodává nám energii ke změnám. Představuje dynamičnost, otevřenost, dominanci. Spolu s patrem krku může červená pomoci vyjádřit zdravou zlobu. Na psychické rovině nám červená napomáhá uzemnit, realizovat naše myšlenky a vize.  V negativní emoční rovině představuje červená tvrdohlavost, neústupnost, zlost, strnulost či „uvíznutí v blátě“. Červená oblast pánevního dna může být zablokována strachem ze života, smrti nebo z intimity.

Červená barva je barvou dělohy, je symbolem ženství, mateřství. Spojuje nás se Zemí.

Další barvou pánevního dna je barva oranžová. Oranžová vzniká spojením červené a žluté barvy.

Oranžová barva se pojí s druhou čakrou či harou či dolním tan tienem. Je pojítkem mezi materiálním světem – červené, a světem srdce – zelené. Na energetické rovině zde dochází ke koncentraci naší životní energie a k jejímu rozvodu do těla.

S oranžovou barvou na úrovni pánevní dna se pojí na fyzické rovině tlusté a tenké střevo, slezina, vaječníky, žlučník. Práce s močovým měchýřem, či ledvinami podpoří žlutá barva. Oranžová barva podpoří tlusté a tenké střevo, slezinu, vaječníky, žlučník. Souvisí se všemi tekutinami v těle, podporuje příliv kyslíku do krve a mozku, a tím pádem souvisí i s elementem vody. Voda souvisí s emocemi a pocity.

Střeva souvisí s přijímáním a asimilací potravy, s příjmem potravy, a to v návaznosti souvisí se schopností příjímání zážitků a zkušeností života, zpracováváním a přijímáním emocí.

Téma pozitivních emocí a pocitů oranžové barvy: radost, hravost, spontaneita, smyslnost, smyslné prožití sexu (ne za účelem početí), hluboké prožívání emocí a pocitů. Člověk, který má oranžovou oblast vyrovnanou, dokáže být přirozeně společenský.

Oranžová je barvou vztahů, zrcadlí nám nejen vztah sám k sobě, či k lidem, ale taktéž např. k životu, k přírodě, k práci, k penězům. Neuzemněnost, neukotvenost v životě (červená) může mít za následek vzniku závislosti či spoluzávislosti na čemkoliv. Oranžová barva napomáhá k zvědomování a léčení těchto závislosti. Taktéž je barvou příjemných prožitků a smyslnosti. Naopak, pokud zažijeme jakýkoliv šok či trauma, ukládáme jej do našeho pánevního dna, který je zároveň naším barometrem emocí.

Ke krční oblasti se pojí modrá barva. Představuje naší komunikaci se sebou samými, s druhými. V souvislosti s pánevním dnem a patrem chodidel. Jak si stojím, abych byla schopna komunikovat sama za sebe? Jak jsem schopna vyjadřovat svůj vztek, svoji zlost? Jak jsem schopna o těchto emocích komunikovat? Neschopnost vyjadřovat své emoce, může mít souvislost jak s oblastí červené barvy, oranžové tak modré barvy.

Pomocí různých bioenergetických cvičení můžeme podpořit oživení a funkčnost našeho pánevního dna. Tím také docílíme přirozené zvědomění oblasti pánevního dna, a taktéž našich emocí a péči o sebe a pánevní dno.

Gabriela Sovadinová, akreditovaná lektorka Školy pánevního dna

Komentáře