Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Rovina emoční – 2 díl

  • psychosomatika
  • bioenergetická cvičení
  • disociace
  • pánev jako emoční barometr ženy
  • svalová paměť
  • 3 emoční obranné reakce pánevního dna
  • 3 emoční bránice v těle
  • emoční trauma (porody, potraty, nástřih, znásilnění …)

systémy, které tuto rovinu reprezentují: W. Reich se svými charakterovými strukturami a pancíři, související  systémy – bioenergetika, bioenergetická cvičení, biosyntéza a biodynamika

moje vzdělání k této rovině: 3 letý výcvik v biosyntéze (psychosomatická psychoterapie), roční výcvik v bioenergetice s Jitkou Vodňanskou, roční výcvik práce se sexualitou s Johnem Hawkenem, práce s tělem a trauma Yvony Lucké, krizová intervence, dvouletý psychoterapeutický výcvik v Gestaltu

Pánevní dno je nejcitlivější emoční barometr ženy.

Pánevní dno je nejcitlivější emoční barometr ženy

Zdroj vitality a chuti do života, nebo úzkostí a studu. Emoce jsou nejen v naší hlavě, ale právě ve svalech, v kostech a ve způsobu držení našeho těla. Pánevní dno velmi citlivě reaguje na každé naše emoční rozpoložení. Každá žena je jiný somatotyp. Některá z žen potřebuje pánevní dno probudit, protože líně spí, některá jej naopak potřebuje naučit relaxovat, protože je stále v napětí až křeči /z přehnané aktivity „všechno vydržet“?/. Velmi často si nejsme svého panevního dna vědomé vůbec, máme v této oblasti neurčitou mlhu /odborný termín je disociace/, kterou mohou pomoci rozpustit právě bioenergetická cvičení (tzv. pánevního panciře). Psychosomatika je poměrně mladý medicínský obor, který si je vědomý propojení potíží těla a psychiky. Ví, že svaly a kosti maji vždy svůj dobrý důvod „zablokovat se“, nefungovat, bolet a zkoumá proč.

Dalším pojmem, který se v poslední době často skloňuje je trauma /fyzioterapetky chápou pod tímto slovem úraz, ale já mám na mysli trauma emoční/. Práce s traumatem se stává nedílnou součástí moderní psychoterapie a v souvislostech ženské pánve je to téma nadmíru aktuální. Jak může fungovat pánevní dno ženě čerstvě po znásilnění? Po potratu, či bolestivém gynekologickém zákroku?

Svalům pánevního dna se nedá poručit,
mají svou svalovou paměť

Jejich tonus (napětí) záleží na našem emočním rozpoložení, stejně jako například u svalů mimických.

Přeci poznáme smutek, či radost člověka ve tváři,že? A to i když se přetvařuje :-). Stejně tak se chová i naše pánevní dno. Na našich kurzech proto děláme krátkou vizualizaci – výlet do historie svého pánevního dna a hledáme radostné i bolestné zážitky, které by mohly vliv na kondici a stav našich svalů malé pánve. Bývá to čast často slzavá, ale nutná k rozpuštění starých emočních vzorců z těla.

Pokud nám některé nevítané emoce a zranění v naší pánvi ztv. zamrznou, je možné je bioenergetickými cvičeními a technikami vyplavit a rozpustit. Uvolní se tím místo pro emoce, které tam mít chceme. Chcete mít také ve své pánvi radost a vitalitu? Přijďte na náš kurz Tajemství pánevního dna, objevíte možná více, než byste čekala.
/pod pojmem cvičení si představte v případě pánve například kopání, dupání, kroužení, třes pánve, ale také tanec, běh a jiné spontánní aktivity/.

Na nezvládnutou emoční zátěž reaguje pánevní dno třemi obrannými reakcemi.

Obranné reakce naší pánve

1. kolaps – pokles
2. stah až křeč
3. disociace (odcizení se)

Disociace znamená, že od svého tzv. „spodku“, nebo „tam dole“, jak tyto ženy říkají, se raději odpojíme, abychom nevnímaly tu emoční bolest. Typická emočni témata, která jsou s pánevním dnem spojená jsou: chuť do života a vitalita, či chronická únava a deprese, radost, pocit jistoty, nebo vzteky, strach, úzkosti, plodnost a neplodnost, sexuální vášeň, tvořivost, uzemnění, materiální existence, peníze, naše ženské sebevědomí, vztah k našim kořenům (ženský rod) a další.

Naše pánev je místem toho krásného pocitu „jsem žena“.

Typické psychosomatické potíže pánve jsou: chronické výtoky, záněty, funkční neplodnost, zráta chuti na sex, premenstruační syndrom, hyperaktivní měchýř z části také a kdoví, co vše spíše věcí psychiky, než objektivních změřitelných a zvážitelných příčit.

Renata Sahani

Zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno. Mám 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Jsem milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 17 let a za tu dobu jsem svými kurzy provedla přes 6000 spokojených žen. Vyškolila více než 300 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní",
říká Renata Sahani. 

Komentáře