Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Tak to jsem tedy nečekala!

Říká asi 65letá tichá žena na individuálním cvičení pánevního dna. Říkejme jí třeba paní Lenka. Manžel si, jak doufá, zatím ničeho nevšiml. Hlavně i on sám má s pánevním dnem potíže. Je již pár let po operaci prostaty a bohužel dávno vzdal svou sebejistotu s vylučováním spojenou. “Nemohla byste vzít do péče i jeho?” ptá se.  “No, jistě by si ji zasloužil, ale s muži nepracuji”, odpovídám. A tak se vracíme pomalu zpátky k paní, co přišla prý až po několika letech od první návštěvy našeho webu Školy pánevního dna…

“Tam dole” není sprosté slovo

“Já se chystám už dlouho, ale znáte to …”, špitla. 

“Nechcete přijít za 14 dní na kurz?” ptám se rovnou.  

“To nikdy! Musela bych se hanbou propadnout. Já o těch věcech „tam dole“ nejsem zvyklá před nikým mluvit nahlas a tak jsem zatím jen hledala na internetu,” obhajuje se a omlouvá. Její zděšení se ani nedá skrýt.

Ale přede mnou se stydět nemusí, protože tohle odkládání asi každá známe z různých oblastí svého života. Jsme chybující, ne vždy dokonalé, takže “Lépe pozdě nežli později”, jak říká název jednoho mimochodem moc hezkého filmu. Né, o pánevním dnu není, ale o ženském tématu ano :-). Podívejte se!:-). A stud? No ten známe také! Vždyť se kterou z nás mluvila naše máma o těchto věcech bez ostychu?

Kdo by se rád svěřoval s příhodami, které jsou často i mezi kamarádkami tabu? Takto to bylo i u mé klientky, když toto téma na babských dýcháncích otevřela. Jedna o tom nechce mluvit, druhá cvičí jako ďas, ale nikam to nevede a třetí se s tím prý smířila, vždyť už má svůj věk a je to normální. “A víš, že vložky jsou u doktora na předpis? “ konstatuje důležitě…

Vykopejte emoce z těla ven!

Paní si celou dobu trochu poplakává a je celá červená. Zhasínám raději světlo a nabízím teplý čaj … Ale co tedy s tím vším?

Nejprve se pustíme do hledání podstaty problému. Hledám na základě cílených dotazů  a dělám si závěr o stavu pánevního dna i typu močové inkontinence. Vyšetření dotykem u této dámy nepřipadá v úvahu. Uvědomím si, že nás čeká primárně péče o rozladěné emoce, které souvisí potížemi, než výuka dalších cviků.

Paní mi ukazuje cviky, které dostala na minulém pracovišti a musím říct, že jsou fajn. Víc a víc si však uvědomuju, že když chybí motivace a síla vůle, a cvičí se jen z “utrpení”, tak to řešení mít nebude…Zkoušíme něco málo z technik spíš psychosomatických a při kopání emocí z těla ven konečně vidím na klientce první úsměv. “Jooo, je to trochu ulítlé, ale tak proč bych to nezkusila, že?” dodává paní.

Nedám jí pokoj a zvu znovu paní Lenku do kurzu Tajemství pánevního dna, mezi ostatní ženy, s tím, že ji snížím cenu za kurz o dnešní konzultaci. Malá radost v očích mi dává naději, že uspěju.

Bude mít příběh šťastný konec?

“Tak to jsem tedy nečekala”, diví se mile překvapená klientka po kurzu a stejnou frázi si čtu tučně a červeně zvýrazněnou v emailu.

Zjistila, jak rychle je možné snížit počet nemilých příhod úniku.

“Do práce chodím už bez vložky a jsem v suchu!”  říká s energií v hlase. Mimochodem, po plačtivém hlase už nejsou žádné stopy. Mám radost. Vždycky mám velkou radost z každého příběhu, kde je naděje.

Po třech týdnech cvičení vše viděla jinýma očima a navíc přesvědčila i svého manžela k návštěvě specialisty. Doufám, že se třeba jednoho dne nerozlučnému páru zase vrátí i intimní radost a důvěra…


Strašák? Nebo realita?

Někdy jsou emoční důvody potíží s únikem moči větší, než ty fyzické. Psychosomatické souvislosti převažují nad faktickým oslabením svalů pánevního dna a tam přichází na řadu péče o emoce ženy. Stejně jako v případě paní Lenky nestačilo jen o emocích v jejím těle mluvit, byl třeba i pohyb.
Víte co jsou to tzv. bioenergetická cvičení?
A jaké potíže se skrývají v ženské pánvi nejčastěji? Psychoterapeutické směry jako je bioenergetika a biosyntéza pracují skrz tělo a pomáhají ženě potíže v těle rozpustit. Není to hned a není to ani pro každou naši klientku. Vybavují se vám ty, pro kterou by byla tato cesta vhodná? Máte takovéto ženy v péči? Nabídněte jim něco navíc, než klasické cvičení.

Pracujete s ženami jako je paní Lenka?

Jste fyzioterapeutka, porodní asistentka, masérka, cvičitelka jógy, pilatesu, nebo jiné pomáhající profese? Nabídněte svým klientkám Metodu 3×3. Toto je ukázka z pracovního sešitu pro lektorské kurzy. Chcete materiál celý? Dostanete 10 stran inspirace v pdf na Váš e-mail. Napište mi, jak se Vám skripta líbily a co bylo pro Vás největším „aha momentem“. Těším se s Vámi na viděnou v některém z lektorských kurzů.

Renata Sahani a Ludmila Magalhaesová

Renata Sahani

Zakladatelka a ředitelka Školy pánevního dna. Autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno.

Má 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Je milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 13 let a za tu dobu  svými kurzy provedla přes 5000 spokojených žen. Vyškolila více než 150 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní", říká Renata.

Komentáře