Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Patro krku a pánevní dno

Nevyřčená zlost, smutek a strach? Také jsem patřila kdysi dávno k ženám, které se škrtí svými vlastními spolykanými vzteky, křivdami a hlavně neschopností se vymezit. Neschopností říct NE. Netrvalo dlouho a emoční potíže zdolaly štítnou žlázu a verdikt lekařů byla hormonální substituce napořád.

Krk vs pánevní dno

Permanentní sevřené hrdlo a „škrcení se“ nabralo na obrátkách na výcvicích bioenergetiky, kde jsem pomalu rozplétala uzel nevyjadřování se do uchopitelných kousků a postupných kroků nápravy. Bylo to na pár měsíců /let?/ a neříkám, že mám vyřešeno navždy a na 100% vše. V oblasti vztahů se mi již léta komunikovat daří, ale horší je například oblast pracovní. Každá máme to své, že? … Pomoct si můžeme! Jak? Například bioenergetickými cvičeními patra krku /tzv. krčního pancíře/, které jsou součástí pokročilého kurzu Tajemství pánevního dna II.

Vyplazování jazyka je zde povoleno 🙂

Jak probíhají? Například už jen známé vyplazování jazyka z jógy je úlevné :-), ale technik je samozřejmě více. Já osobně miluju techniku džiberiš /tzv. hatmatilka/ je to bezhlavé mluvení z naší levé mozkové hemisféry, kdy mluvíme, žvatláme v jazyce, kterému nikdo nerozumí. Možná ani my ne …. Zkuste to. Blábolte, hláskujte, nechejte vycházet z úst cokoliv, co má vyjít ven. Co to je? Komu to říkáte? Jakým tónem to říkáte? V jakém jste věku? To vše mohou být „aha efekty“, které se možná dostaví, dáme-li svému hrdlu volný průchod. Samozřejmě mluvíme hezky od plic, vlastně až ode dna. Ode dna pánevního.

Věříte, že štítná žláza se mi probudila a dodnes pracuje i bez léků?

Proč se zabýváme patrem krku v souvislosti s pánevním dnem?

Jak v rovině fyzické /fyzioterapii/, tak také v rovině emoční i energetické jsem našla souvislost. A to mě baví, když odborný pohled té které roviny podporuje další dvě. Tělo, emoce, energie – trojice, kterou nelze oddělit jen tím, že jsem se narodila na západě a zablokovaný krk vidím jako mechanickou záoležitost. Jen si zopakujme, co znemená metoda 3×3. Je to práce s pánevním dnem na úrovni těla, psychosomatiky a energie. To vše ve třech patrech – chodidla, samotná pánev a krk. Zkrátka 3×3.

Jak horní hrdlo souvisí s hrdlem dolním?

1. Rovina fyzická /fyzioterapie/

Moderní fyzioterapie vždy pracuje jak s pánví, kostrčí /pánevním dnem/ vždy v propojení s naší krční páteří a krkem jako celkem.

Nemáme zde jen krční obratle a svaly krku, ale taky svaly žvýkací /indikátory našeho vzteku :-(, jazylku, ohryzek …. Výsostné postavení ve fyzioterapii má AO kloub /kloub mezi bazí lební a 1. krčním obratlem/.
Jazylka nás zajímá při polykání /pohyblivá kůstka v oblasti krku uchycená na své správné místo svaly/. Mimochodem, jak mají pracovat polykací svaly, když nemůžu polknout slova svého šéfa /manžela/? Žvýkací svaly žvýkají jen potravu? Nebo musíme sežvýkat i věci, které se nám nelíbí a potom potlačujeme svůj vztek? Noční skřípání zubů je podvědomé uvolnění naší agresivity a vzteku. Pojďte s tím něco udělat!
Pro začátek tomu nasaďme korunu :-). Korunku. Na hlavu … a vytáhněme se za tou princeznovskou korunkou nahoru ke stropu, zasuňme bradu vzad a cíte to? Aktivoval se celý střed těla a také naše pánev. Svaly na přední a zadní straně krku potřebují být nastaveny v ose. Potom nám pracuje celý hluboký stabilizační systém a tedy i pánevní dno.

2. Rovina emoční – psychosomatická

Tak jsem se rozhodla dnes dopsat v článku tuto rovinu a zrovna mě zmohl kašel :-). Znáte to? Některé ženy pokašlávají permantně, až je to jakýsi zlozvyk, kterému se nedá odolat … Proč? Na co se máme už konečně vykašlat? :-). Nebo jsme se měly dávno, ale neudělaly to? Pokašlávání je ale jen jeden z projevů disbalance tzv. krčního pancíře. Dále to může být nesnášení límečků, roláků, pocit drobku v krku, vlasu v krku, či neschopnost plynulého polykání. Co se asi stalo, že máme tyto příznaky? Někdy jen občas, jindy velkou silou manifestované? Možná nám jako malým trhali krční mandle, nebo jsme nikdy nesměly říkat, co si opravdu myslíme? Hledání tzv. traumatogenů v patře krku je často úlevné už jen v tom, že si je uvědomíme. Moderní práce s traumatem nenutí analyzovat a vracet se nadměrně do prožívání minulých těžkých stavů. Zkrátka to vykašlejme, vyzvracejme, vykřičme, nebo odplivněme – takto vypadají bioenetgetická cvičení na patro krku. Na kurzech je cvičíme pod dekou, každá ve svém soukromém prostoru.

Stěžejním tématem krku je tady komunikace a sebevyjádření. Náš krk může být doširoka průchozí bránou, nebo bránicí, která brání průchodu životní síly mezi srdcem a hlavou /myšlením/. Bioenergetika rozenává v těle celkem 3 bránice /dýchací, pánevní dno je bránicí také a jadeitová brána, což je právě oblast našeho krku/, Jak nám dělá dobře masáž této obsati a lehká trakce /povytažení/, že? Otevře se tím tělo celé, jako tubus, ve kterém to může proudit a krásně hrát.
3 brány jsou známe východním cvičebním systémů, stejně jako fyzioterapeutkám. Mám zkušennost, že pokud něco funguje /je pravda/, tak to platí ve všech třech rovinách. V rovině těla, emocí i energie. Možná je pro ženy neznalé tematiky matoucí pojem bioenergetická cvičení. Zní tam sice slovo energie, ale považují se za práci s emocemi. Za psychosomatiku. Což je pojem často skloňovaný a dnes již známý. Bioenergetika je moderní psychoterapeutický obor, kdy se s vými emocemi pracujeme, ne tak, že o nich pouze mluvíme, ale „cvičíme“ jejich uvolnění z těla ven. Je to taková zkratka k sobě a do sebe. Ovšem pokud nemáme s touto prací zatím zkušennost, doporučuji se nechat provést od terapetky, která s technikami umí pracovat. Jde o to se z toho „nerozložit“, ale naopak složit :-). Poskládat tělesné prožívání dohromady s vědomím toho , co se se mnou děje.
Nechejme své hrdlo vypovídat emoce z hrdla děložního … Nechejme svůj krk průchozí, pánevní dno nám jen pokvete a naše děložní hrdlo bude šťastné!

3. Rovina energetická

A tady budeme mluvit o lebečním čerpadle. Víte, co to je? Je to takový malý, neznatelný pohyb hlavou /spíše bradou/ směrem vzad, který popohání vybuzenou energie z pánve hezky vzhůru. Podporuje to energetickou peristaltiku a je tady záruka, že se nám energie nezasekne v oblasti krku, či hlavy. Lebeční čerpadlo je pojem z taoistických cvičebních systémů, ale znají jej i tantrici a klasická jóga. Krční bandha /uzávěr/ je hojně využívaná hlavně v kundalini józe. Jako zámek energie jednou vystoupané vzhůru. Co z toho plyne prakticky? že vždy, když cvičíme s PC pumpou /pánevním dnem/, měly bychom také pulzovat v jadeitové bráně. Je to jeden celek a nejčastější chybou je energetická práce pánevního dna izolovaná.

Schválně :). Vyzkoušejte si tato dvě čerpadla najednou v některé Vaší oblíbené ásaně /jógové poloze/. Jaké to je oproti pojetí jógy jako strečingu? Můžeme jógovým polohám vrátit jejich původní význam /polohy dopomáhají k cirkulaci energie tělem/. U dynamických ásán je lebeční čerpadlo často obsaženo již v tom pohybu, jak se do a z ásany dostáváme.

Jak to dopadá, když se cvičí pouze pánevní dno vytrženo z kontextu, vím nelépe sama. Nadměrným cvičením tantrických technik se mi probudilo takové množství energie, že jsem jednoho rána na výcviku ochrnula na půl obličeje. Ne, nepoužívali jsme lebeční čerpadlo a energie se mi nakumulovalo v krku tolik, že vše oteklo, vyzkratovalo a … . Byl to první den mého zastavení se na celých 7 měsíců a nakonec spíš 7 let, kdy zcela jistě nešlo jen patro krku, ale celou duši. Proces probuzení kundalinienergie se často ukočírovat nedá a jeho průběh je nevyzpitatelný i když bychom udělali vše správně.

Mimochodem velká spousta psychosomatických potíží v patře krku /poruchy štítné žlázy, časté angíny, ztráty hlasivek …/ jsou možná karmické. Téma nezpracované násilné smrti bylo často v oblasti krku, ať to bylo setnutí hlavy, uškrcení, nebo zlomený vaz.

Zakončím ale veseleji a to tím, že pokud pečujeme o svůj krk v rovině fyzické /masážema, cvičením, nebo jen správným postavením hlavy/, v rovině emoční /vyjadřujeme se navenek a komunikujeme se sebou i druhými/, v rovině energetické /myslíme na své lebeční čerpadlo, bandhu a energetické techniky cvičíme je pouze s odborným vedením/, tak dostaneme odměnu v podobě otevřeného a svobného hrdla nahoře i dole :-).

Milé ženy, dostala jsem se na konec tohoto krátkého článku o propojení patra krku s pánví a na závěr si můžete odpovědět na pár otázek, které Vám napoví něco o stavu Vašeho krčního pancíře:

  • blokuje se Vám často krční páteř?
  • bolívá Vás hlava?
  • skřípete zubama?
  • vyjadřujete se volně a svobodně?
  • umíte říkat NE?
  • říkáte vždy, co máte na srdci? /pánevním dnu?/
  • spolykala jste nějaké emoce, ketrá vás stále dohánějí?
  • škrtíte se? něco /někdo/ z venku Váš škrtí?
  • máte potíže se štítnou žlázou?
  • máte časté angíny?

Přijďte na kurz Tajemství pánevního dna II. Probíráme zde nejen patro krku, ale také chodidlo, břicho a jeho jizvy, dozvíte se něco pomůckách a naučíte se pokročilé varianty technik ze základního kurzu Tajemství I.

Kdy? podívejte se do kalendáře kurzů.

Renata Sahani

Zakladatelka a ředitelka Školy pánevního dna. Autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno.

Má 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Je milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 13 let a za tu dobu  svými kurzy provedla přes 5000 spokojených žen. Vyškolila více než 150 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní", říká Renata.

Komentáře