Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Od hysterie k orgasmu

Viděly jste film Vrtěti ženou? Ženy, které byly na kurzu Tajemství ženského pánevního dna to dokonce mají jako povinnou „četbu“ z mnoha důvodů. Film si pusťte, bude se vám určitě líbit. Ale pojďme se nyní zaměřit na tu hysterii v historii, ženství a orgasmy…

Hystera, hysterický záchvat nebo orgasmus?!

Už ve starověkém Řecku měla hysterie své místo. Ostatně, věděli jste, že hystera znamená děloha? Bylo tedy nad slunce jasné, že se jedná o čistě ženské onemocnění. Týkalo se to všech žen, které nějakým způsobem vybočovaly ze společenského normálu. Dnes už sice nikdo netvrdí, že když se ženy budou vzdělávat, uschne jim děloha, ale tehdy měla žena jasně danou životní roli bez místa na cokoliv mimo kuchyň, děti a manžela. No kdo by z toho nebyl občas hysterický?

Hysterii měla údajně léčit pánevní masáž, která leckdy trvala i hodiny, a za cíl měla vyvolat hysterický záchvat. Rozumějte orgasmus. Asi si umíte představit, že to s potěšením nijak nesouviselo. A už vůbec ne s hysterickým záchvatem.

Možná je to úsměvné a možná až alarmující, jak devalvující roli mělo ženské potěšení v době těžkého patriarchátu, v době křesťanských tabu. Ženská sexualita byla často považována na rozdíl od mužské za neslušnou, nepřijatelnou, vlastně hříšnou již ze své podstaty. Tato nerovnost nás ženy svým způsobem dráždí dodnes a nyní si pomalu bereme svou přirozenost zpět.

Bloudivá děloha, taky ji máte občas v krku?

Popis „bloudivé dělohy“, která dala hysterii jméno, je připisován Platónovi, který spíše reprodukoval tehdejší názor na příčinu těchto projevů. Věřilo se, že neoplodněná děloha putuje po těle vzhůru a působí zdravotní problémy dalším orgánům. Ono hyterické zvýšení hlasu prý znamená dělohu v krku a ruku na srdce ženy, které z nás občas nějaký ten hysterický výjev neujede? Naše energie se dostala ze základny pánve (břicha) výš, do krku, hlavy … A to není o co stát. Zpět s ní domů, dolů do pánevního dna, to ví východní cvičební systémy jako je jóga, tantra, ale možná to nějak podvědomě tušila i viktoriánská Anglie, když léčila hysterii doporučením manželství (povoleného sexu a mateřstvím).

Průlomový vynález jménem vibrátor

Posuneme se k 19. století. Ženy, které projevovaly úzkost, výkyvy nálad a deprese, posílali manželé k lékaři, který jim diagnostikoval, že trpí nemocí hysterií. K lékaři začalo chodit tolik žen, že ten byl na konci pracovního dne tak vyčerpán, s bolestmi a křečemi v rukách … A vracíme se zpět k filmu. Mladý lékař Grandville se proto rozhodl vyvinout užitečný přístroj (vibrátor), který produkoval rytmické vibrace, aby orgasmu bylo dosaženo rychleji bez nutnosti manuální masáže. Vibrátor byl v té době opravdový boom (stále jsme v době, kdy se od ženy očekávalo pouze otěhotnět), objevil se v novinách, na ulicích atd. Nejbohatší ženy společnosti měly vibrátor i doma.

Od hysterektomie k potěšení

 U závažných případů byla doporučena hysterektomie, vyjmutí dělohy. Asi nemusíme vysvětlovat, jak náročný je tento zákrok a to i v dnešní moderní době. Dobu operací dělohy z důvodu psychických projevů hysterie bych přirovnala k časům upalování čardejnic, kdy byla ženská síla a ženské kvality ničeny, stejně jako kdysi ženská těla.

Naštěstí jsou už tyto časy za námi a žijeme v době, kdy se za ženství a naše potěšení nemusíme stydět. Je naprosto normální o intimních záležitostech hovořit s partnerem/partnerkou a myslet na své uspokojení. A připomínejme si to nejen 8.8., kdy slavíme Mezinárodní den orgasmu. Mimochodem, poděkujte za to Brazilcům! Svátek vznikl v severovýchodním městě Esperantina, kde se jeden radní rozhodl věnovat tento den ženskému orgasmu jako kompenzaci za „sexuální dluh“ vlastní manželce.

Ludmila Magalhaesová, Renata Sahani

Renata Sahani

Zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno. Mám 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Jsem milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 17 let a za tu dobu jsem svými kurzy provedla přes 6000 spokojených žen. Vyškolila více než 300 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní",
říká Renata Sahani. 

Komentáře