Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Pánevní dno jako svalová květina

Tento příměr používám na svých kurzech cvičení pánevního dna často a ráda. A i když se možná čeká, že bude článek o svalech a komplikacích s jejich poklesem, zkusím začít odjinud. A to od skrytého významu této tajemné květiny. Která je možná spíše orgánem, než svalem. Mají ji ženy i muži a hlavně! Potřebujeme ji spíše k radostem, než starostem!
Tedy ideálně. 

Dnes o pánevním dnu ženském.

Často se o něm dozvídáme pozdě a až ohlásí své potíže. Ale nemusí to tak být. Pojďme si o něm popovídat tak, jak se v ordinaci lékaře nemluví. Podívejme se na něj očima západu, ale i východu.

Mezi námi ženami.

Jak vypadá ta Vaše květina? Tu vpravo nám malovala mladá akademická malířka Jana Zímová a máme ji namísto anatomických modelů pánevního dna, ze kterých spíše mrazí, než by potěšily.

Anatomický atlas jakoby nepobral tu krásu, hloubku, divokost a rozmanitost …

Nemusíme, ale můžeme využít její moudrost a potenciál

Třeba potom nebude tolik chřadnout, předčasně vadnout … Skýtá mnohá tajemství a pokud jsou odhalena nezůstává nám za naši námahu se cvičením nic dlužná. Podotýkám, že námahu s velmi příjemným cvičením. Jak až příjemným? To věřím brzy zjistíte. 

Víte, že technikami pánevního dna můžeme zažít až sexuální vzrušení? Pokud jste tantrička, tak to asi nebude žádné překvapení. Stejně jako není překvapení pro mnohé ženy ten neurčitý pocit intuice v místě našeho středu, hráze, perinea. Zkrátka v pánevním dnu. Ale přeci jen pojďme od začátku. Takže kde a proč vlastně pánevní dno máme? Pojďte jej objevit a vyzkoušet tuto svoji květinu opečovat a zalít.

Ale začněme hezky od začátku a od možná fádních faktů, než se ponoříme do témat nezměřitelných.

Pánevní dno je svalová mísa na dně naší pánve.
Někdy se používá výraz nálevka, nebo trychtýř. Mísa překypující ovocem, plná vůní a tajných chutí. Svaly pánevního dna jsou v naší pánvi uspořádány do několika funkčních vrstev a to velmi důmyslně! Do kříže. Dávají našim orgánům v malé pánvi dostatečnou oporu a ochranu. Opěrný kříž, tak se o pánevním dnu hovoří v anatomických atlasech. Stejně je to velkolepý název, že? 
Vznikl z toho, že nejhlubší vrstva svalů se rozprostírá mezi sponou stydkou a kostrčí, tedy zepředu dozadu /zezadu dopředu/, prostřední naopak mezi sedacími hrboly /ze strany na stranu/a nejpovrchovější vrstva, připomíná tvar osmičky a má opět směr zezadu dopředu /zepředu dozadu/. Jsou to naše svěrače.
Takže kříž a nekonečno.
Úctyhodné symboly svalů natolik tabuizovaných jako je pánevní dno.

Akce nebo relaxace

Pocit permanentního stažení pánevního dna až křeč. To může být reakcí na jeho emoční trauma. A tato žena nepotřebuje pánevní dno posilovat, ale naopak uvolnit. Aby bylo opět pružné jako trampolína, aby se za chůze pohupovalo a tento rytmus do naší pánve přivedl čerstvou krev, lymfu, vodu. Emoce i energii. 

Stalo se

Emoční trauma pánevního dna, tzv. zamrznuté emoce, mohou být například díky nešetrnému porodu, nástřihu hráze, nešťastnému sexuálnímu zážitku, gynekologické nemoci. A vážnost a hloubku smutku určuje jen ono samo, nikoliv náš názor na tu kterou událost, nebo životní období.

Být expertkou přes vlastní trauma je na kurzech velmi častý příběh.

Spolu se zklamáním, že ono je to v těle stále. A možná je nakonec lepší se od toho všeho odpojit a žít jen od pasu nahoru. Tam dolů se nedívat a … A nebo sebrat odvahu a ten kontakt navázat. Zadupat si, vykopat z pánve pomocí bioenergetických cvičení vše, co už tam není potřeba. Vytančit, rozchodit. To může být začátek cesty, jak se z ledového království naší pánve stane zase kvetoucí zahrada plná květin, vody, barev a radosti ze života. A o tom naše pánev je. 
Gynekologické potíže jsou příčina i důsledek, našich potíží s pánevním dnem. 

Je to v suchu

V suchu by mělo zůstat naše spodní prádlo, tedy pokud jej ještě nosíme, ale ne květina, která je symbolem pánevního dna zakořeněného a zdravého. Mimochodem kalhotky zaříznuté do třísel proudění čehokoliv v malé pánvi spíš brzdí, než by byly pomocí. Živost, radost, bytí tady a teď. Hojnost a tvořivost. Ty do života přichází samy, pokud dáme do pohybu svaly pánevního dna jeho správným cvičením. Je to jako zavlažovat vyschlé pole. A vodu do těla přivádí velmi jemné a pomalé pohyby, naprosto jiné, než ty, co známe například z fitka.

Tak ze židle! ale pomalu

Takže začnete také cvičit?
Asi z kontextu tušíte, že nepůjde o žádný silový tréning, makání ve vystajlovaném oblečku s potem na čele, které ještě žádnou květinu neotevřelo. Půjde o jemnou spršku vnímavosti ke svalům, jež jsou svéhlavé a moudré zároveň. 

A víte, co je největší odměnou lektorky vedoucí kurz Metodou 3×3?
Zívající žena. S pusou pěkně doširoka.

Je to známka, že přeřadila ze sympatiku na parasympatikus. Že se uvolňuje, ladí na sebe.
A že až si odpočine, přijde jistě ta vlna, ktrá ji vynese ode dna … kam? 

Ludmila Magalhaesová a Renata Sahani

Renata Sahani

Zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno. Mám 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Jsem milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 17 let a za tu dobu jsem svými kurzy provedla přes 6000 spokojených žen. Vyškolila více než 300 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní",
říká Renata Sahani. 

Komentáře