Škola pánevního dna - Metoda 3x3

Rovina fyzická – tělo – 1. díl

Metoda 3×3 postupuje krok po kroku, rovinu za rovinou do cíle a tím je z pohledu roviny fyzické vnímat a naučit se zapojovat své pánevní dno ve všedním dni, při jakémkoliv pohybu těla. Jde o obnovení funkce svalů, které mnohdy spí a tělo je ze svého pohybového vzorce vyřadilo.

Jaký je postup cvičení pánevního dna na našich kurzech ve fyzické rovině?

  • edukace: vysvětlení anatomie a funkce pánevního dna
  • navázání kontaktu se svou pánví
  • dovednost svaly pánevního dna relaxovat
  • nácvik izolovaného stahu bez pomocných svalů
  • brániční dýchání a úloha pánevního dna
  • lokalizace svěračů a všech 3 vrstev pánevního dna
  • nabídka technik, které podpoří aferenci /podněty/
  • nácvik používání pánevního dna v běžných denních činnostech a při sportu
  • zapojení pánevního dna do celku hlubokého stabilizačního systému /HSS/
  • vysvětlení 3 nejčastějších typů močové inkontinence

Cvičební systémy, které tuto rovinu reprezentují
zdravotní cvičení, fyzioterapie, pilates, techniky HSS, kostrčový syndrom, cvičení paní Mojžíšové

Moje vzdělání k této rovině
vystudovaná fyzioterapie a veškeré v ČR dostupné postgraduály zaměřené na pánev, močovou inkontinenci a cvičení v gynekologii – o mě >>

Více o kurzu

Na našich kurzech cvičíme na základě nejmodernějších poznatků západní medicíny v oblasti pánevního dna a pánve jako takové. Na začátku kurzu si vždy vysvětlíme anatomii, uděláme si jasno v tom, jak pánevní dno funguje teoreticky. Používám k této části krásné, na zakázku malované výukové obrazy od mladé malířky Jany Zímové. A už to úvodní ženské „jééééé, to je krásné“ začíná vytvářet ten nejdůležitější moment kurzu , předpoklad správného cvičení. A tím je kontakt. My se zkrátka musíme do svého pánevního dna zamilovat, navázat s ním pozitivní vztah /edukace/.

Ženy si velmi chválí svalový prostorový model pánve a pomalu začínají vnímat, že pánevního dno není jen o svěračích, ale že půjde o celou svalovou misku na dně naší pánve.

Skupina si vyzkouší své pánevní dno přes oděv nahmatat. Bez kontaktu sama se sebou jsou podle mé zkušennosti veškeré do detailu propracované cviky a sofistikované metodiky marné …

Na scénu přichází zábava

Začíná vlastní cvičení. Jenže kde to své pánevní dno ve svém těle hledat? Začíná proces. Praktická výuka objevení všech 3 vrstev pánevního dna. Sdílení zážitků s ostatními ženami bývá výraznou motivací. /pro odbornice: učíme se tzv. izolovaný stah/. Jak časté je překvapení žen, že hýždě nejsou k aktivaci pánevního nutné a vlastně ani žádoucí, že vnitřní stranou stehen si moc nepomůžeme, ale spíš nás to při cvičení mate.

A svěrače má 99 % žen opravdu v pořádku :).

Zkoušíme vše jednou, dvakrát, třikrát … Proložíme teorií o provázanosti pánevního dna s patrem krku a chodidel. A ženám se začínají věci spojovat. Potíže s pánevním dnem ihned po operaci haluxů? Únik moči po vytržení mandlí? Krk – pánev – chodidlo, ono to opravdu spolu souvisí … .

V této fázi cvičení je velmi důležité umět pánevní dno také relaxovat a vyvrátit nejčastější omyl, že ženy s poklesem své pánevní dno relaxovat nepotřebují. Bez realaxace není aktivace a u ženského pánevního dna to platí dvojnásob.

Následuje opět prožitkem i teoretickým vysvětlením nácvik  bráničního dechu. Objev, že se dá pánevním dnem dýchat je pro mnohé ženy tak fascinující, že často už po této zpravidla závěrečné dopolední části jsou naprosto spokojené a své pánevní dno vnímají. V rámci práce s dechem se ale již dotýkáme i do roviny emoční a zkoumáme zda, jak a proč ve svém životě „dýcháme, či naopak nedýcháme“. Znáte ty věty: „nechte mě už konečně nadechnout“, “ já bych si tak potřebovala vydechnout“ … A hledáme, jaké emoční vzorce okolo dechu měla naše máma, babička … Dech považujeme v bioenergetice za jednoznačný barometr našeho emočního rozpoložení, který vládne svalové mechanice. Teoreticky si vyjasníme souhru obou bránic (dýchací a pánevní) a uděláme si krátkou sebediagnostiku dechu z pohledu psychosomatiky.

Do fyzické roviny rozhodně patří i vysvětlení a praktický nácvik, jak používat pánevní dno v běžném životě -při sportu, domácích pracech, zvedání těžkých věcí… a hlavně v krizových situacích (kýchnutí, kašel, smích).

Posledním tematickým soustem je zvládnutí zapojení pánevního dna do širších souvislostí, zapojení pánevního dna do HSS /hlubokého stabilizačního systému/.Ženy znají často tento pojem z pilatesu, powerjógy, ale neumějí jej správně používat. Já osobně vsázím na teorii, že pánevní dno je balanční sval a používám ke cvičení overbaly, že pánevní dno miluje izometrii /aktivitu bez zkrácení/ a cvičíme pomocí různých protitlaků například s šátkem, o zeď a podobně. Zapomeňme už konečně na stisk překřížených nohou! Proč? Přijďte na náš kurz a uvidíte!

Fyzickou rovinu zakončujeme ukázkou veškerých na našem trhu dostupných zdravotních pomůcek na „posilování pánevního dna“. Vysvětlujeme si způsob jejich použití a často končíme u toho, že Venušiny kuličky se nám líbí nejvíce ze všech :-).

Na podporu aference (podnětů ze svého pánevního do mozku) ženy dostávají spoustu typů od masáží, přes doporučení na koupelové soli, rašelinové zábaly a podobně – nazývám tuto fázi „malé ženské lázně“.

A nejsem si někdy jistá, zda tato fáze není nakonec ta nejdůležitější :-).

Ve fyzické rovině jsem za léta praxe pochopila, že síla je v jemnosti a mě osobně je blízký trend vnímat v těle mnohem více fascie, vazy, jejich prokrvení a živost …, než se zaměřovat izolovaně pouze na svalový dril.

Osvěta – je potřeba rozumět a být informovaná

Na kurzu dáváme prostor vysvětlení velké spousty omylů z laických článků na internetu, ženám to otevírá postupně oči a dostávají prostor pro své osobní dotazy. Osvěta okolo cvičení pánevního dna je moje srdeční záležitost. Když jsem s ní před 10 lety začala, byla jsem považovaná za mírně neslušnou. Ve fitness centrech a jóga centrech nebyli ochotní zařadit tyto cvičební lekce a tabu vládlo i českými vodami také ve fyzioterapii. /vyjímkám děkuji – například Rehaspring, Ostravský koncept…/.

Dnes je snad situace poněkud lepší, nicméně podle reakcí a otázek žen na našich kurzech opravdu jen poněkud.

Jaké emoce naše pánevní dno skrývá?

Čtěte dál celý seriál článků o Metodě 3×3.

Renata Sahani

Zakladatelka Školy pánevního dna a autorka Metody 3x3. Fyzioterapeutka, která světe div se nevěděla, jak správně cvičit pánevní dno. Mám 3letý psychoterapeutický výcvik v biosyntéze. Jsem milovnice jógy, Indie a Inda :-). Pánevnímu dnu se věnuje již 17 let a za tu dobu jsem svými kurzy provedla přes 6000 spokojených žen. Vyškolila více než 300 lektorek, které předávají Metodu 3x3 po celé ČR i SR a dokonce i v zahraničí.

"Přeji si přispět ke všeobecné osvětě ohledně cvičení pánevního dna a pohled na něj obohatit o emoční a energetický rozměr. Své poslání vnímám v prevenci, jehož je tento nový blog součástí. Přeji všem ženám, aby dříve, než dostanou informaci o operaci, vždy dostaly informaci o vhodném cvičení. O Škole pánevního dna, která by měla být pro nás ženy tou základní",
říká Renata Sahani. 

Komentáře